Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozháněl demonstranty v lednu 1989. V čele městské části je opět

Jan Slezák (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Slezák (ČSSD) | foto: MAFRA

PRAHA Působení v komunistické policii není ani čtvrt století od pádu režimu překážkou v politické kariéře. Důkazem je zvolení Jana Slezáka, který rozháněl demonstrace během Palachova týdne, do čela Prahy 21. „Když to nevadilo v předchozích letech, tak nevím, proč by to mělo vadit teď,“ řekl serveru Lidovky.cz Slezák.

Jan Slezák (ČSSD) se stal místostarostou Prahy 21 (kam kromě Újezda nad Lesy patří městské části Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Běchovice - pozn. red.). ČSSD v této městské části v komunálních volbách získala s 7,32 procenty hlasů jediný mandát. Ten připadl právě Janu Slezákovi, který dostal 283 preferenčních hlasů. Politikovu kariéru už od počátku ale kalí jeho působení v komunistické policii, což mu často jeho političtí kolegové připomínají.

Jan Slezák (ČSSD)

  • Bývalý starosta a znovuzvolený místostarosta Prahy 21.
  • Slezák u pohotovostního pluku VB působil od roku 1981.
  • Při Palachově týdnu v lednu 1989 byl důstojníkem pohotovostního pluku SNB, při zásahu 28. října 1989 proti demonstrantům velel první rotě Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti.
  • V rozhovoru pro LN v roce 2004 se hájil slovy, že každý demokratický stát nebo zřízení má svoji profesionální pohotovostní jednotku. „Prostě jsem plnil rozkazy a postupoval, jak mi kdo nařídil,“ hájil se v rozhovoru.
  • Působil jako pražský radní pro oblast školství, v roce 2004 na tuto funkci musel rezignovat kvůli své minulosti.
  • Působil v několika dozorčích radách, z působení v dozorčí radě městské společnosti Energotrans měl inkasovat jen za rok 2009 odměny téměř 1,2 milionu.

Místostarosta Slezák se však i čtvrt století od pádu režimu brání slovy, že jen plnil rozkazy svých nadřízených. A svou minulost rozhodně nevnímá jako překážku ve své profesní dráze.
„Když to nevadilo v předchozích letech, tak nevím, proč by se teď mělo něco měnit. Funkci jsem vykonával i před čtyřmi lety, takže nevím, jak by se to změnilo s ohledem na moji minulost,“ hájí se před kritikou.

Nesouhlasil jsem, plnil jsem rozkazy...

Svého působení během Palachova týdne nelituje. „Já jsem o tom, co se dělo v lednu nebo říjnu 1989 mluvil několikrát a nikdy to nikdo nezveřejnil. My jsme s těmi zákroky nesouhlasili, ale byli jsme prostě vojensky organizovaní a museli jsme plnit úkoly, které nám byly dány. Tečka,“ vysvětlil.

Slezák sice usedl do čela Prahy 21, do vedení Prahy se ale nedostane. Zastupitelský klub ČSSD totiž ze čtyř jmen vybral jako svého třetího kandidáta do pražské rady Hanu Novákovou, dosavadní zastupitelku v Praze 10. Ta bude „bojovat“ v oranžovém dresu o místo radní vedle místopředsedy pražské sociální demokracie Petra Dolínka a místostarostky Prahy 3 Ireny Ropkové. „Paní Novákovou jsem také prosazoval,“ řekl k její nominaci Slezák s tím, že si to zaslouží.

Sám se do užšího výběru nedostal, protože jeho jméno na kandidátní listině vyvolávalo spory u koaličních partnerů, a to právě kvůli minulosti během režimu. „Strana zvažuje, že ho bude do rady nominovat znovu. Pro to bych opravdu zvednout ruku nemohl,“ komentoval již dříve Slezákovu nominaci pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Trojkoalice). Slezák v osmdesátých letech minulého století velel jedné z rot pohotovostního pluku komunistické policie.

„Náhradník“ za Březinu

Místo nově zvolené Novákové měl post původně obsadit Karel Březina, ten se jej ale vzdal po pravomocném odsouzení kvůli podvodu v pražském dopravním podniku. (více čtěte ZDE).

Kritiku by ČSSD sklidila i za jeho dosazení na post předsedy výboru pro územní rozvoj, který již v minulosti vedl a na který ho podle strana při jednání prosazovala. Slezák údajně touží po omezení vlivu Institutu plánování a rozvoje. 

Jako Jacques s biomasou

Také na Praze 21 má Slezák své odpůrce. „Má pan Slezák vůbec čas věnovat se problematice Újezdu nad Lesy, nebo si tam pouze chodí pro výplatu?“ stojí v titulku kritického článku uveřejněného na webu městské části. V textu Jiří Lames z Věcí veřejných přirovnává Slezáka ke Kateřině Jacques.

Stejně jako členka strany LES neuměla kdysi vysvětlit pojem biomasa, nebyl schopen Slezák hovořit o místní Agendě 21 (program na zlepšení kvality veřejné správy - pozn. red.), na jejímž schválení se sám coby člen rady podílel. Na položené dotazy neuměl reagovat. Předseda klubu VV Lameš rovněž Slezáka kritizoval za to, že předložený text sotva přečetl. „Skončil hned u čtvrté věty, když nebyl opakovaně schopen přečíst slovo environmentální, a to dokonce ani s nápovědou z pléna,“ napsal Lameš.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!