18. června 2019 10:42, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnutí Nejvyššího soudu není podle Altnerových vítězstvím ČSSD. Nekonečný soudní spor tedy pokračuje

Dcera právníka Zdeňka Altnera Veronika Altnerová a advokát Václav Veselý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dcera právníka Zdeňka Altnera Veronika Altnerová a advokát Václav Veselý... | foto: ČTK

Praha Dědici právníka Zdeňka Altnera odmítli, že by nedávný rozsudek Nejvyššího soudu (NS), který vrátil na začátek případ jejich sporu s ČSSD, byl vítězstvím sociálních demokratů. Na úterní tiskové konferenci v Praze uvedli, že se chystají na dokazování potřebných tvrzení, k dispozici mají například zhruba 60 výzev zesnulého advokáta adresovaných nynější vládní straně, aby zaplatila svůj dluh vůči němu. Spor by mohli hnát až k Ústavnímu soudu.

Právní zástupce Altnerových Václav Veselý uvedl, že sociální demokraté po zveřejnění rozhodnutí NS reagovali v euforii. „Myslíme, že je předčasná, řízení neskončilo,“ uvedl. Na řízení se spolu s dědici Patrikem a Veronikou Altnerovými připravují. „Tvrzení budeme znova dokazovat, jen pro zajímavost, mám zhruba 60 výzev klienta k zaplacení dluhu a smluvní pokuty,“ dodal.

Altnerová také zdůraznila, že nejnovější verdikt není vítězstvím ČSSD. „Znamená jen to, že Nejvyšší soud požaduje určité okolnosti nově vyjasnit, otázka výhry a nevýhry je budoucí, určitě to není rozhodnutí, že sociální demokracie je zproštěna hradit odměnu otce,“ uvedla.

Altnerovi prý čekají na doručení plného znění rozsudku NS ve sporu s ČSSD. Pak se rozhodnou o dalších krocích, zvažují i to, že se obrátí na Ústavní soud. A připravujeme se na jednání prvoinstančního soudu,“ dodal Veselý.

Dědici právníka Zdeňka Altnera mají právo obrátit se ve sporu s ČSSD na Ústavní soud. Novinářům to v úterý řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. Na tiskové konferenci ve Sněmovně dodal, že pokud obě strany kauzy nenaleznou cestu ke smírnému řešení, nižší soudy budou vázány názorem, který nedávno vyslovil Nejvyšší soud (NS), když spor táhnoucí se od roku 2000 vrátil v podstatě na začátek.

Advokát Zdeněk Altner, ve sporu o Lidový dům mu pomáhal i právník Václav...
Webová iniciativa právníka Veselého na podporu Altnera ve sporu s ČSSD.

Podle zrušeného verdiktu měla ČSSD vyplatit Altnerovým dědicům více než 300 milionů korun v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům. Na rozhodnutí NS čekali účastníci sporu od roku 2016, jeho přípravu zdrželo i dědické řízení.

Zpět na začátek

NS vrátil spor prakticky na začátek, rozhodovat bude opět Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Není ani jasné, co konkrétně Altner pro stranu vykonal. Mohlo by to znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny ze zákona o advokacii a advokátního tarifu. Kvůli tomu by bylo nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Altnerovi v úterý na tiskové konferenci umístili mezi jmenovky řečníků i jméno zesnulého otce. Vytvořili také internetovou stránku, kde v rubrikách „aktuality a fakta“ či „články a mýty“ přibližují svůj pohled na spor. Altnerová zdůraznila, že odměna advokáta ve sporu o Lidový dům byla přiměřená délce i komplikovanosti případu. Vždy měla být hrazena teprve z majetku, kterým ČSSD disponovala. „Nejdřív se musí k tomu majetku dostat, až poté hradí otci deset procent odměny,“ řekla.

Patrik Altner se soustředil na „dehonestace“, kterým podle něj otec čelí z různých stran. Vyčetl ČSSD například slova o tom, že po rozsudku v roce 2016 platila Altnerovy jeho dluhy. „Tyto dluhy ČSSD sama způsobila. Kdyby mu řádně zaplatila odměnu v roce 2000, otci by žádné dluhy nevznikly,“ řekl.

Altnerovým potomkům vadí i snižování kvality a množství práce, kterou jejich otec v kauze odvedl. „ČSSD dostala celé menu včetně dezertu, teď z toho chtějí vyváznout tím, že zaplatí jen za polévku,“ řekla Altnerová. ČSSD podle Altnerových v řízení byla aktivní až poté, co prohrála. Protahování řízení straně předtím podle nich vyhovovalo, neměla by si proto stěžovat a tvrdit, že délku sporu způsobil Zdeněk Altner.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč