12. března 2013 13:15, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnutí o velezradě Klause soud odsunul na neurčito

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Ústavní soud zatím nerozhodl, zda se bude zabývat ústavní žalobou na prezidenta Václava Klause, kterou adresovali senátoři. Klaus podle nich svou lednovou amnestií spáchal velezradu.

V úterý se nad senátní žalobou setkalo soudcovské plénum vůbec poprvé. Zhruba po dvou hodinách jednání skončilo. "Soudci nedospěli k žádnému závěru," potvrdil serveru Lidovky.cz generální sekretář ÚS Jiří Pospíšil. Verdikt tak nepadl ani v základní otázce: zda může soud rozhodovat o "vině" prezidenta, který už úřad nevykonává.

Klausova "velezrada"

Zákon soudcům ukládá, aby prioritně řešili právě ústavní žalobu pro velezradu. Má přednost před veškerou ostatní agendou, což se týká i pravidelných neveřejných porad pléna.

Podle Klausova advokáta Nespaly by soud měl řízení o ústavní žalobě zastavit. Druhou variantou je prý odmítnutí pro zjevnou neopodstatněnost.

                                                                                            Zdroj: ČTK

Soudci si podle Pospíšila dali vypracovat mimo jiné i studii, jak přistupují k "impeachmentu" v zahraničí. Pokud se soudci začnou žalobou věcně zabývat, musejí s desetidenním předstihem svolat veřejné jednání.

Sporný odstavec č. 2

Bývalý prezident vyhlásil amnestii na Nový rok na závěr svého tradičního projevu. Amnestie kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak skončily některé ostře sledované případy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

ČTĚTE TAKÉ

Zastavení trestních stíhání na základě amnestie se dotklo zhruba 330 kauz, propuštěno bylo přes 6400 odsouzených vězňů. Senátoři 4. března schválili připravenou žalobu. Podepsalo ji 38 z 81 senátorů. 30 jich bylo proti. 

Prezident Klaus podle návrhu ústavní žaloby tím, že udělil amnestii výrazně zasáhl do fungování trestní justice, významně ji demotivoval v další práci a nezávislé činnosti a oslabil důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva a v existenci prvku spravedlnosti v rozhodování soudů a činnosti orgánů činných v trestním řízení a prezidenta republiky.

mišMiloš Šenkýř, samMartin Samek

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.