Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhodnutí o velezradě Klause soud odsunul na neurčito

Česko

  13:15aktualizováno  15:51
PRAHA - Ústavní soud zatím nerozhodl, zda se bude zabývat ústavní žalobou na prezidenta Václava Klause, kterou adresovali senátoři. Klaus podle nich svou lednovou amnestií spáchal velezradu.

Václav Klaus foto: MAFRA - Tomáš Krist

V úterý se nad senátní žalobou setkalo soudcovské plénum vůbec poprvé. Zhruba po dvou hodinách jednání skončilo. "Soudci nedospěli k žádnému závěru," potvrdil serveru Lidovky.cz generální sekretář ÚS Jiří Pospíšil. Verdikt tak nepadl ani v základní otázce: zda může soud rozhodovat o "vině" prezidenta, který už úřad nevykonává.

Klausova "velezrada"

Zákon soudcům ukládá, aby prioritně řešili právě ústavní žalobu pro velezradu. Má přednost před veškerou ostatní agendou, což se týká i pravidelných neveřejných porad pléna.

Podle Klausova advokáta Nespaly by soud měl řízení o ústavní žalobě zastavit. Druhou variantou je prý odmítnutí pro zjevnou neopodstatněnost.

                                                                                            Zdroj: ČTK

Soudci si podle Pospíšila dali vypracovat mimo jiné i studii, jak přistupují k "impeachmentu" v zahraničí. Pokud se soudci začnou žalobou věcně zabývat, musejí s desetidenním předstihem svolat veřejné jednání.

Sporný odstavec č. 2

Bývalý prezident vyhlásil amnestii na Nový rok na závěr svého tradičního projevu. Amnestie kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak skončily některé ostře sledované případy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

ČTĚTE TAKÉ

Zastavení trestních stíhání na základě amnestie se dotklo zhruba 330 kauz, propuštěno bylo přes 6400 odsouzených vězňů. Senátoři 4. března schválili připravenou žalobu. Podepsalo ji 38 z 81 senátorů. 30 jich bylo proti. 

Prezident Klaus podle návrhu ústavní žaloby tím, že udělil amnestii výrazně zasáhl do fungování trestní justice, významně ji demotivoval v další práci a nezávislé činnosti a oslabil důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva a v existenci prvku spravedlnosti v rozhodování soudů a činnosti orgánů činných v trestním řízení a prezidenta republiky.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat