3. září 2010 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnuto: bakalářský titul z plzeňských práv zůstane všem

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Na Západočeské univerzitě v Plzni dál pokračuje řízení o odebírání titulů. Zatím je jasné jen to, že ze sedmi bakalářů bylo už správní řízení zastaveno u všech. Oznámil to rektor Josef Průša.

Nyní se prověřují dva tituly Ph.D. a tituly Mgr. a JUDr. Škola už několikrát posunula termín ukončení procesu. Podle rektora nyní žádný konkrétní uvádět nebude, stihnout vše chce ale do února, kdy Průša ve funkci končí.

"Všichni z nich doložili práce, kopie posudků, nebyl tak důvod, proč v řízení pokračovat," řekl Průša. Prověřování pokračuje také v případě adeptů na ztrátu titulu Ph.D., kde už dříve univerzita kývla u dvou na odebrání. Skončeno není ani prověřování držitelů titulu Mgr. a JUDr. Průša odhadl, že tak u deseti až 15 případů ze všech bude univerzita v řízení pokračovat.

Univerzita už má výsledek prověrky rigorózních prací z plzeňských práv. Projít systémem na odhalování plagiátů nechala 147 prací, data se povedlo zpracovat u 139 z nich.

ČTĚTE TAKÉ:

Problematických je hlavně pět prací, u nichž byla ve více než 50 procentech textu shoda s jinými dokumenty. Škola nyní bude řešit, zda jde o plagiáty, řekl prorektor Jan Rychlík.

"U 91 prací byla shoda textu nulová, do deseti procent shody s jinými texty vykazovalo 34 prací, od 20 do 30 procent mělo shodu devět prací. U pěti to bylo více než 50 procent," uvedl.

Kdo od koho opisoval?
Univerzita poslala ke kontrole rigorózní práce z právnické fakulty, které se podařilo dostat do elektronické podoby. Nejde tak o všechny, jež byly na právech obhájeny. "Odhaduji to zhruba na třetinu," dodal Rychlík. Podle něj jde o určitý vzorek a výstup dokládá, jak to na fakultě fungovalo. Pro srovnání nechala Západočeská univerzita v Plzni zkontrolovat i 120 prací obhájených na své filozofické fakultě, pouze dvě práce vykazovaly shodu, a to u jedné pět, u druhé osm procent.

Rektor Josef Průša řekl novinářům, že výsledky zatím není možné komentovat a práce musí projít člověk, aby bylo možné říct, že se jedná o plagiát. Zatím totiž není jasné, kdo případně od koho práci opsal. Software brněnské univerzity nezkoumá mezi sebou jen práce obhájené na právech v Plzni, ale jejich text porovnává i s pracemi z jiných vysokých škol a dalšími materiály obsaženými v databázi.

Už dříve rektor řekl, že mezi pracemi byly dvě, kdy autor první měl shodných 57 procent textu z práce druhé a ta měla totožných 75 procent z první práce.

ČTĚTE TAKÉ:

V týdnu uzavřela univerzita spor s exděkanem práv Jaroslavem Zachariášem, dohodla se s ním, že z fakulty odejde dohodou. Žalobou proti výpovědi se ale brání ještě také bývalý proděkan Ivan Tomažič a bývalý předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký.

"U Teleckého je problém, že založil účelově odborovou organizaci. Takový podobný proces už jsme prohráli," řekl Průša. Počká ale na návrhy fakulty, jak by chtěla oba spory řešit, zda také mimosoudním narovnáním jako v případě Zachariáše.