Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Píšťala 21.9.2019 17:42

To je paráda, ti šizuňkové nám dodají šrot z vietnamské války, no to je teda kauf !

Panbuch 23.8.2019 10:52

II.

platí staré pořekadlo: „nejsem tak bohatý, abych si mohl pořizovat levné věci“ (nakonec zjistím, že to, co jsem si pořídil v první chvíli levněji, je v konečném efektu citelně dražší (např. při započítání potřebných doplňkových úprav, celého životního cyklu, logistiky atp.). Osobně jsem přesvědčen, že výše uvedený systém 2 typů je nanejvýš účelný, v konečném efektu hospodárnější a především plně zajišťující onu schopnost, kterou bych při obraně teritoria očekával především. A obrana je o obraně, ne o „jako obraně“.

Podle informací které mám k dispozici, tuto mou představu splňuje unikátní koncepce vrtulníků UH1 a AH1, kde je cca 80% náhradních dílů totožná, nemluvě o zcela kompatibilní elektronice a komunikačních technologií. Možná existuje i jiná obdobná koncepce, ale o žádné takové v tuto chvíli nemám povědomí."

A nyní po 4 letech je tedy snad konečně rozhodnuto :-) .....

Panbuch 23.8.2019 10:50

Nákupem vrtulníků pro AČR jsem se zabýval již v roce 2015 jako místopředseda Výboru pro obranu a předseda Podvýboru pro nákupy, akvizice a inovace AČR - spolu s kolegy jsme celý proces hodnotili velmi negativně.

V roce 2016 jsem se zde, na stránkách SECURITY vyjádřil k nákupu vrtulníků, mimo jiné, takto:

"Jsem toho názoru, že ČR by měla pro potřeby AČR pořídit „vrtulníky“ jako systém, ne jako „stroje“ a to systém, který je ověřen ve skutečném boji, s existující výcvikovou a logistickou základnou, vypracovanou bojovou taktikou atd. Jinými slovy „bojový systém“ dvou typů vrtulníků, které efektivně využívají vzájemné synergie svého bojového určení a schopností: tedy vrtulník primárně určený pro přepravu osob plně vybavených k boji na zemi, a vrtulníků primárně vybavených pro proti-vzdušnou a proti-pozemní obranu těchto, takto přepravovaných osob, nejvhodněji v poměru 2 : 1. Uvědomuji si vyšší ekonomickou náročnost takové akvizice (respektive pořizovacích nákladů), nicméně platí staré pořekadlo: „n

J. Šejnoha 23.8.2019 10:42

Předražené ale smysluplně využitelné. Na rozdíl od stíhacích bombardérů . Trump bude spokojen, že jsme podpořili ekonomiku USA.

M. Jindra 23.8.2019 1:36

Nemají to nějak strategicky popletené? 53 miliard za transportéry a jenom 14,5 miliardy za vrtulníky?

V. Bok 22.8.2019 21:39

No jo, problém je, že ta cena je za holé stroje a výzbroj je za další miliardičky. -v tomto případě vychází nabídky italsko-britské firmy Leonardo méně ja na polovinu při zcela srovnatelných parametrech. Na což přišli už i v USA, kde jinou modifikaci italy nabízeného typz nakoupili ... cca 4770 ks, tuším.

No jo, daně kolonie platí všelijak. Třeba takhle. No a vypínače v softwaru, to je specialita americké techniky, že. Pro střílení partyzánů ať v africe či v Asii jsou vhodné oba stejně a pro nic jiného je nemáme...

V. Bok 22.8.2019 21:41

470 ks, bože ty překlepy...

J. Denemark 22.8.2019 21:54

Plácáte nesmysly. Záměrně nebo z neznalosti?

J. Šejnoha 23.8.2019 10:45

Bok má pravdu. Platíme za ochranu. Eufemismus pro výpalné.

J. Hrzal 22.8.2019 21:59

Citace z článku:

"V ceně je kromě vrtulníků také jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu."

Jsem jen laik, ale pokud bych si měl vybrat mezi FIATem (v Anglii mu říkají - Fix It Again, Tony !) a Lincolnem, tak raději to druhé. Ale samozřejmě se mohu mýlit :o)

Š. Apolen 23.8.2019 0:51

Někteří diskutéři záměrně nečtou články, ale jen titulky. Články by je mohly mást.

P. Balcar 23.8.2019 7:59

Někteří to prostě do diskuse neudrží ;-)

M. Jindra 23.8.2019 9:29

Jde o kategorii a tyhle dva typy jsou takové výletníky, v naší armádě na vejlet. Pro obranu, k ničení tanků je kategorie bitevníky např. vysokorychlostní Apache, ale na takový vítací výbor zřejmě naše armáda nemá rozpočet.

J. Šejnoha 23.8.2019 10:53

Invaze nebude tanková, ale pěší muslimsko populační. Je na to termín Hidžra. Odzkoušeno v prostoru od Iráku až po Maroko.

P. Dostál 22.8.2019 19:55

Pro mne docela překvapení. Když Američani přišli kromě Blackhawků i s touhle nabídkou, bylo jasný, že vojáci budou chtít sáhnout po tom. Je logické, je to z hlediska armády udržující alespoň zdání plného spektra bojových kapacit nejperspektivnější (bůhví kdy jim jinak politici koupí nové bitevní vrtulníky, takhle aspoň budou mít něco jistého a za deset let nebude další nekonečný výběr, prostě se dokoupí to samé). A přesně proto jsem čekal, že politici rozhodnou opačně. Možná to ale byla jediná cesta, jak se zbavit těch Italů. Když by vybrali Blackhawky, hůř by se vysvětlovalo v Bruselu, proč nevzali Agusty. Ale bitevní vrtulníky v jednom balíku nám Italové nenabídnou.

V. Bok 22.8.2019 21:40

Za 10 let bude výrobní linka asi 5 let po smrti. Jsme už asi úplně poslední odběratel.

J. Denemark 22.8.2019 21:55

Svatá prostoto.)

V. Bok 22.8.2019 22:12

Asi moc nesledujete dění. Linka se obnovuje jen kvůli naší objednávce. Když to nevíte, Vaše chyba. Koncepce těchto vrtujníků je už víc jak 50 let stará a za tyhle ceny je nikdo už nechce.

Š. Apolen 23.8.2019 0:54

Cintáte si na vestu, Boku !

M. Pačes 22.8.2019 18:40

Dobrá volba, než je ale vyšlou do akce, je třeba s tím naše piloty pořádně naučit zacházet v různých, i nečekaných situacích.

Firemní zbrojíř a mechanik, by měl být také k dispozici po celou dobu užívání.

Pak ty legendární vrtule budou dobře naší armádě sloužit.

M. Vaněk 22.8.2019 18:18

Za 14,5 miliardy by byly v pohodě matky samoživitelky a sociálně slabé rodiny. Místo toho budeme platit americké zbrojaře a hrát si na vojáčky - cvičit na konflikty, které nikdy nemohou nastat. Lidé NEMAJÍ nepřátele, jen militantní vyžírky ve vlastních řadách.

S. Trolljegeren 22.8.2019 18:41

Kolik by bylo samozivitelek a sociálně slabých rodin za 4,5 miliardy zbytečně vyhozených za slevy na vlaky pro důchodce a studenty?

E. Budlikone 22.8.2019 20:54

Kde se lze prosím přihlásit na kurzy demagogie? Blablabla. A teď přijdou tituly, který od vás dostanu? Jste na to expert, jak víme:)

Kolega Vaněk to napsal jasně, že vy máte problém s pochopením psaného textu je další věc. Argument kolegy Vaňka zní: "hrát si na vojáčky - cvičit na konflikty, které nikdy nemohou nastat"

Přes optiku ČT atd. je problematické vidět svět i jinak, nežli je pro-natovská propaganda. Anebo proč jsme v Afghanistánu, anebo k čemu, podle vás, bude armáda ČR stroje, o kterých je článek, používat?

D. Martin 22.8.2019 21:14

Třeba to že demokratické země přijmou zodpovědnost boje proti teroru jménem Taliban.Chapu,ono je snazší tvářit se že vzdálená země nás nezajímá.Jenze historie je plná vzdálených zemí které nejsou důležité...

J. Jonáš 22.8.2019 21:33

Kdeže prosím Tálibán zaútočil na demokratické země mimo území Afghánistánu? Mimochodem... Američané se právě domlouvají s Tálibánem o odchodu svých vojáků z této země, takže sem můžete dobrovolně narukovat k české jednotce, protože po jejich odchodu bude zapotřebí každého zdatného bojovníka ve vzdálené zemi... :)

D. Martin 22.8.2019 22:47

Až na to že Taliban neoperuje pouze v Afghanistanu,že? A ani tam rozhodně nepředstavuje pozitivni vizi.Ale antiami někomu zatemnuje mozek,takže vadí pár moderních vrtulníku.Blaboleni o izolaci je tak jednoduché...

E. Budlikone 22.8.2019 21:42

Rozveďte myšlenku "historie je plná zemí....", povídejte, čtenáři ocení kvalitní argumentaci.

D. Martin 22.8.2019 22:56

Ale zajisté.Aby senezachazelo příliš daleko.Asie a invaze Japonska do Číny,proc by se někdo v té době staral nějakou Čínu...Proc by se Amerika byla jistého Hitlera...Stalin je vlastně moudrý statnik:) Vietnam obecně,,vývoz,, komunismu.Ci trestuhodné lhostejné přihlížení jak se k moci Íránu dostávají extremisté...A tak by se dalo pokračovat a pokracovat.Ale pro osla to nemá smysl.Osel co si nevidí ani na ocas :)

E. Budlikone 23.8.2019 0:48

Ok, chápu. Máte, podobně jako koně , klapky. MEAA včetně EU se postavily za Irán, tedy tento argument je vedle. Větu "Proc by se Amerika byla jistého Hitlera" nemá smysl komentovat, tam chybí vzdělání základní školy na téma podmět a přísudek. A tak by se dalo pokračovat, a bez faktů jste tak tak trochu za šaška, Nicménéně máte nějakou (jakou?) motivaci ve vaší tzv. argumentaci pokračovat. EU je na straně Iránu (ušáci jsou vedle, díky Trumpíku), resp. nakývává oslovsky. A ano, Stalim je ten, co dovedl zemi z feudaslismu ku Garaginovi. Bože, to si fakt myslíte, že přes bez-faktů-žvásty nám to všem tu nandáte? Tak to jste dostal ale závádný manuál. Jo, ještě se více odkopej a pobav nás svou kádrovací slovní zásobou.

P. Balcar 23.8.2019 8:17

Vy si to nadáte sám: tak tak jste se nějak zakoktal a interpunkce taky nic moc.

Stalin je taky ten, který způsobil ve své zemi hladomor, rozjel politické čistky, přesídlování národů. Jo a vyhrál válku se svým německým spojencem, kterého zásoboval surovinami a podělil se s ním bratsky o Polsko. Tedy s masivní podporou dodávek zbraní a techniky z USA.


Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...