20. srpna 2010 13:51, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnuto: stát neuhradí dluhy za Neumannovou

Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v Liberci Kateřina Neumannová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v Liberci Kateřina Neumannová. | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA Věřitelům libereckého šampionátu klesly šance na získání peněz. Stát totiž nedá na jejich uhrazení dluhu ani korunu, kromě avizovaného vrácení DPH z uzavřených smluv. Lidovým novinám to potvrdil ministr školství Josef Dobeš.

"Dnes jsem na toto téma mluvil s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem. Stát je ochoten vrátit věřitelům DPH ze smluv, které nebyly uhrazeny. Víc se v případu libereckých dluhů není připraven ani ochoten angažovat," řekl LN Dobeš.

Věřitelé tak mají jedinou jistotu. Z dluhu, který je momentálně spočítán bez úroků a penále na 108 milionů korun, ubude díky vráceným daním zhruba dvacet procent.

"Toto je opravdu maximum politické vůle současné vlády. Beru to jako pozitivní gesto. Stát se v tom nemusel angažovat," podotkl Dobeš. Stát dal v minulosti pořadatelskému týmu, který vedla Kateřina Neumannová více než čtvrt miliardy korun.

Náklady ale rostly ještě více. Z původně plánovaných 450 milionů až na 623 milionů korun.

Podle ministerstva školství by se o zbylou částku měl a postarat liberecká radnice a lyžařský svaz. "Dnes jsme nastavili panu primátorovi nějakou laťku, kterou on přeskočí a teď jde jen o to, jak vysoko vyskočí. To samé platí i pro svaz," řekl Dobeš.

Viníky jsme nehledali

Ačkoliv měla hodnotící zpráva poukázat i na konkrétní viníky vysokého dluhu, nikdo asi potrestán nebude. "Mělo by to být poučení do budoucna. Podobné megalomanské akce nejsme připraveni podporovat.

Budeme podporovat regionální soutěže mládeže," dodal Dobeš, podle kterého nepřísluší novému ministrovi hodnotit pořadatelský tým. " Já musím tyhle kostlivce rychle vyřešit. Není efektivní se přehrabovat v minulosti.

Další podrobnosti o splácení dluhů za liberecký šampionát se dočtete v sobotním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz