Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhoduje nejen výše platu

Česko

Nejčastějším benefitem je příspěvek na stravování a penzijní připojištění

Zaměstnanecké výhody tvoří důležitou složku hodnocení pracovníků. Stále častěji se tzv. balíček benefitů stává jedním z hlavních rozhodovacích faktorů uchazeče, který zvažuje více pracovních nabídek. Benefity proto nabízí většina českých zaměstnavatelů. „Z našeho průzkumu vyplývá, že mezi nejběžnější benefity se řadí stravenky, občerstvení a nápoje na pracovišti, jazykové kurzy a týden dovolené navíc,“ říká Aleš Křížek, manažer pro Česko společnosti Robert Half International. Dalšími častými benefity jsou firemní víkendové a teambuildingové akce, penzijní připojištění amobilní telefon i k soukromému využití.

Nejlepší je dovolená navíc

Za pravdu mu dává Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny, kde nabídka výhod vychází z analýz preferencí zaměstnanců. „V současné době nejvíce oceňují pracovníci i noví uchazeči navýšení dovolené na zotavenou nad nárok vymezený zákoníkem práce.“ Navíc dostávají zaměstnanci pojišťovny také tradiční příspěvky na stravování, ale i podporu životního pojištění a penzijního připojištění (z údajů Asociace penzijních fondů vyplývá, že průměrná výše měsíčního příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění činí 462 Kč). Podle Bálka patří mezi oblíbené benefity také vitaminové balíčky a pravidelné sportovní a společenské akce. Ty patří mezi méně časté přilepšení i podle průzkumu společnosti Robert Half International. Dalšími specifickými benefity, jimiž se firmy výrazně liší, jsou například proplácení kuponů MHD, příspěvek na školení podle vlastního výběru či dny volna, tzv. sick days, kdy lze nepřijít do práce bez omluvy (např. dva dny v roce). „Zaměstnanci si mohou vybírat výhody z programu Cafeteria - sami si volí, zda chtějí přidělenou částku čerpat na zdravotní péči, masáže, sportovní či volnočasové aktivity, kulturu, dopravu, pojištění, dovolenou či něco jiného,“ říká Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile.

Pokračování na straně X

Dokončení ze strany I

Benefity se liší i podle hierarchie ve firmě a jednotlivých pozic. Všechny firmy, které segmentace pro účely zaměstnaneckých výhod využívají, vyčleňují jako zvláštní skupinu manažery. Přibližně polovina firem odlišuje top manažery od ostatních.

Obecně získávají vedoucí pracovníci výhody nutné pro výkon jejich práce. Patří sem notebook včetně možnosti internetového připojení, možnost práce z domova, tzv. „home office“, automobil k soukromému využití a odborné vzdělávání. „Zaměstnanecký telefon a tarif jsou samozřejmostí, stejně jako služební automobil k určitým pozicím,“ informuje Martina Kemrová.

Rozhoduje nejen výše platu

IT specialisté chtějí certifikace

Jiné priority mají IT odborníci. Mezi nejžádanější výhody patří certifikace a vzdělávání, automobil k soukromým účelům, notebook, home office a 5 až 6 týdnů dovolené. „Certifikace a vzdělávání jsou nejžádanějšími benefity na všech pozicích v oblasti informačních technologií,“ říká Jan Bílek a dodává: „Atraktivita této zaměstnanecké výhody je u uchazečů dokonce vyšší než automobil nebo home office, což je specifické právě pro obor informačních technologií.“ Přestože dnes zaměstnavatelé nabízejí pracovníkům poměrně širokou škálu výhod, z průzkumu, který pro společnost ING uskutečnilo Ogilvy PR, vyplývá, že více než polovina ze sta významných českých firem zvažuje nabídku dál rozšířit.

Benefity snižují daně

„Našim zaměstnancům poskytujeme penzijní připojištění a životní pojištění. Z daňového hlediska je to výhodné pro firmu i zaměstnance, a navíc roste dobré jméno společnosti,“ uvedl jeden z respondentů výzkumu. Hlavními důvody, proč firmy benefity nabízejí, jsou daňová výhodnost a utužení vztahů mezi firmou a zaměstnanci.

***

TRH PRÁCE V ČR

* V oblasti financí a účetnictví se pracovní trh příliš nemění. Poptávka je po odbornících interního auditu, finančních analýz, credit controllingu a účetnictví. Nároky na pracovníky rostou. *U konzultantů v oblasti IT a telekomunikací a specialistů na účetnictví hrají velkou roli certifikace. * V oblasti obchodu a marketingu zaměstnavatelé od uchazečů stále častěji očekávají „měkké dovednosti“ (soft skills) - např. empatie, schopnost vést a řešit problémy, asertivita). * Trh v oblasti lidských zdrojů, administrativy, logistiky, zákaznického servisu a práva je stabilní. Zvyšují se rozdíly mezi finančním ohodnocením ze strany různých zaměstnavatelů. *U pozic v oblasti manažerské podpory a zákaznického servisu je hlavní znalost cizího jazyka. * I nadále je nedostatek specialistů. Převis poptávky po IT specialistech již vedl ke zvyšování mezd. Zdroj: Robert Half International

Tabulka

Nejčastější benefity

Příspěvek na stravování 97 %

Penzijní připojištění 86 %

Školení a kurzy 86 %

Sport, kultura, zdraví 78 %

Automobil 75 %

Zvýhodněné půjčky 50 %

Pracovní volno 47 %

Životní pojištění 42 %

Nepeněžité dary 36 %

Manažerské

motivační programy 33 %

Nákup firemních produktů

se slevou 33 %

Přechodné ubytování 25 %

Volné jízdenky

či příspěvek na MHD 19 %

Koupě akcií firmy 14 %

Zdroj: Průzkum Ogilvy PR

Proč firmy

dávají benefity

*Daňová výhodnost 58 %

* Nižší fluktuace 35 %

* Motivace pracovníků 27 %

* Budování vztahu se

zaměstnanci 24 %

* Sociální zabezpečení

zaměstnanců 23 %

* Image firmy 13 %

* Konkurenční výhoda 10 %

Zdroj: Ogilvy PR

Autor:

Mohlo by vás zajímat