Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhodují v kraji o milionech pro sport. Pelta vzal vlivné politiky do Amsterdamu

Česko

  13:50aktualizováno  17:41
PRAHA - Majitel fotbalového klubu FK Jablonec a předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta pozval politické špičky z Libereckého kraje na fotbalový zápas v Amsterdamu. Kraj poté v úterý schválil zvýšení dotace na sport o 20 milionů.

Náměstkyně Libereckého kraje Lenka Kadlecová po příletu na pražské letiště. foto: Centrum nezávislé investigace

Politici necestovali za fotbalem do Nizozemska běžnou leteckou linkou. Speciálně objednaný let zajistil na zápas předkola Evropské ligy jablonecký fotbalový klub, kterému Pelta šéfuje. Na případ upozornil server Centrum nezávislé investigace.

Na fotbalový výlet se vydal například náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (SLK), náměstkyně libereckého hejtmana Lenka Kadlecová (ČSSD) s přítelem Radkem Polmou (ČSSD), předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter (ODS), krajský radní Vladimír Mastník (SLK) a jablonečtí politici: šéf tamní TOP 09 Petr Roubíček nebo náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele (ODS).

„Střet zájmů? Klidně se zdržím hlasování“

Náměstek Pieter přitom v minulosti navrhl, aby kraj přidal na sport 20 milionů. Za návrhem stojí vedle Pelty ještě další dva vlivní severočeští podnikatelé Petr Syrovátka (hokejový klub Bílí Tygři Liberec) a Ludvík Karl (fotbalový Slovan Liberec). Zastupitelstvo v úterý návrh na zvýšení rozpočtu na sport schválilo. Dohromady tak letos na sport a tělovýchovu půjde přes 50 milionů korun, což je nejvyšší podpora v historii kraje.

Miroslav Pelta.

Pieter nejprve serveru přiznal, že celou cestu platil Peltův fotbalový klub. „Pozval nás tam FK Jablonec, bylo to celé letadlo.“ Střet zájmů si politik, který navrhuje pro kluby milionové dotace, nepřipouští. „Mé rozhodování to nijak neovlivňuje, takže to za střet zájmů nepovažuji,“ prohlásil Pieter. „Nemám problém se zdržet hlasování, až budeme rozdělovat dotace jednotlivým klubům. Ale takhle by mě mohli nařknout i za to, že chodím na hokej…“

Poté, co se o cestu začal zajímat na popud novinářů liberecký hejtman Martin Půta (STAN), Pieter otočil. Serveru Centrum nezávislé investigace napsal, že si cestu hradil ze svého. A že předchozí tvrzení byla „jen sranda“. Účty ale žádné nepředložil.

Stále rozhoduji nezávisle, míní politik

A nepředložili je ani další politici, kteří jen velmi neochotně přiznávali, že se do Amsterdamu s Peltou podívali. Jejich verze se shodují, na fotbale byli ve svém volnu, vše si hradili sami, účty neukázali.  

„Nechce se mi odpovídat na to, co dělám ve svém volnu,“ reagovala nejprve stroze náměstkyně Kadlecová. „Ani jsem vám nepotvrdila, že jsem tam byla.“ Přiznala až pod tíhou fotografie. „No, tak… Já se k tomu nechci vyjadřovat,“ utnula další otázky.

Účast po zapírání přiznal i šéf jablonecké TOP 09 Roubíček. „Já si myslím, že stále rozhoduju nezávisle a podle zájmů voličů a ne dle zájmů pana Pelty. Ale připomínám, že mě pozvalo FK Jablonec. To, že tam figuruje pan Pelta je věc další,“ sdělil serveru.

Autoři: ,