Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrá Witowská zvládla duel. Podle Drahoše nemá Zeman co nabídnout, ten mluvil o trestním oznámení

Česko

  19:18aktualizováno  22:08
PRAHA - Kdo přesvědčí váhající voliče, jejichž hlasy patrně rozhodnou o tom, kdo bude příštím českým prezidentem? Jiří Drahoš a Miloš Zeman se střetli ve druhé prezidentské debatě, která odstartovala na České televizi ve 20 hodin. Komentátoři LN ji sledovali on-line.

Jiří Drahoš, Světlana Witowská a Miloš Zeman během prezidentské debaty v Rudolfinu. foto: ČTK

Přišel hlavní hřeb prezidentské kampaně. Od 20 hodin před kamerami České televize měřili síly prezident Miloš Zeman a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš. Druhou společnou debatu kandidátů na prezidenta v České televizi sledovalo v průměru 2,6 mil. diváků. První duel Zeman- Drahoš na Primě 2,2 milionu.

„Miloš Zeman této zemi nemá co nabídnout, zato jeho poradci si z této země mohou ještě hodně vzít,“ řekl během debaty Drahoš. Zeman na svého soka v prezidentské volbě zaútočil například v momentu, kdy promluvil o údajném chystaném trestním oznámení. „Chtěl bych pana Drahoše informovat, že se na něj připravuje trestní oznámení ve věci šíření poplašné zprávy, nejenom ve věci parlamentních, ale i prezidentských voleb,“ řekl během debaty Zeman.

Politolog: Debata bez jasného vítěze

„Myslím si, že z hlediska kandidátů debata nemá jasného vítěze. Zmínil bych výrazné zlepšení u Jiřího Drahoše. Byl mnohem razantnější ve vyjadřování, působil připraveněji. Řekl bych, že mu více seděl formát a styl moderování. Nenechal se Milošem Zemanem tak deptat, jako se mu to sem tam stávalo na Primě. Zároveň bylo vidět u Miloše Zemana, že se trochu mírnil. Pochopil, že formát je nastavený trochu jinak a pravidla jsou přísnější. Velmi dobře se tomu přizpůsobil, ale bylo vidět, že nebyl tak odvázaný a uvolněný jako na Primě,” soudí politolog z Fakulty sociálních věd UK Matěj Trávníček.

Nerozhodnutým voličům duel situaci podle Trávníčka moc neulehčil. „Pakliže byl dneska někdo nerozhodnutý, tak si nemyslím, že by byl nyní blíže, právě proto, že debata neměla jasného vítěze ani poraženého. Pravděpodobně půjdou k volbám, ale vhodí prázdnou obálku, ale nemyslím si, že takových lidí by bylo hodně.“

Každý tábor měl jen 30 příznivců

VIDEO: Urážky jak na fotbalovém stadionu. Fanoušci Zemana a Drahoše seděli v oddělených ‚kotlích‘

Duel byl tematicky více odborný a bez hlučícího obecenstva, které v úterním prezidentském utkání kandidáty vyrušovalo. Oproti několika stovkám podporovatelů si nyní oba tábory směli přivést po 30 příznivcích.

„Témata byla vybrána editorským a dramaturgickým týmem České televize. Štáby kandidátů neměly na výběr žádný vliv. Tematické okruhy se dotýkají současné politické situace, důležitých témat veřejné diskuse, pravomocí prezidenta a programu kandidátů. Okruhy znají kandidáti dopředu,“ sdělila mluvčí ČT Karolína Blinková.

Miloš Zeman během prezidentské debaty v Rudolfinu.
Jiří Drahoš během prezidentské debaty v Rudolfinu.

Mluvčí Blinková dodala, že dramaturgii jde především o názory Zemana a Drahoše, nikoliv o rozdmýchávání emocí v publiku.

Za grilování Babiše v ČT dostala kytici. Witowskou čeká moderování druhé prezidentské debaty

Oproti předchozí debatě se ta na ČT lišila i v otm, že ji poprvé moderovala dáma – Světlana Witowská, která dle četných reakcí diváků na sociálních sítích ve své roli obstála.

Witowskou chválili za vedení debaty Zemana s Drahošem i politici, ukázala podle nich význam veřejnoprávních médií. Lidovci a TOP 09 oceňují výkon Drahoše.

Jestli má debata nějakého vítěze, tak je to podle politologa Trávníčka právě moderátorka Witowská. „Předvedla výborný výkon a řekla si o to moderovat větší pořad než ČT24,” dodává.

Vedle agendy, kterou nastavila Česká televize, a otázek, které si vyměnili kandidáti navzájem, přichystala ČT novinku. Dotazy položit i ústavně vysoce postavení politici – předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Veřejnoprávní stanice usilovala i o vstup premiéra Andreje Babiše, ten však LN sdělil, že nechce z pozice předsedy vlády do prezidentské debaty zasahovat.

Druhé kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek a v sobotu.

Autoři: ,