Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

I ostatky zločinců zaslouží důstojný pohřeb. Pro hromadnou exhumaci ale nejsem, říká expert na Ďáblický hřbitov

Dvě totality. Hřbitov na okraji Prahy v Ďáblicích ukrývá šachty, do nichž byly ukládány oběti nacistického i komunistického režimu. Do šachtových hrobů se pochovávalo až do začátku 60. let. | foto: ÚSTR

Premium
Premiér Petr Fiala ohlásil v únoru pokus napravit „historickou křivdu“. V hromadných hrobech na Ďáblickém hřbitově leží ostatky členů protinacistického a protikomunistického odboje. Jsou zde však i těla jejich vrahů a trýznitelů. „Osobně preferuji cílenou exhumaci, ne hromadnou,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz historik Petr Blažek.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: V případě exhumací vždy vzniká otázka, co s ostatky, které by byly vyzdviženy. Máte nějaké řešení?
Základní rámec upravuje zákon o pohřebnictví, který stanovuje, že s lidskými pozůstatky a s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně. Určuje také, za jakých okolností je možné provádět exhumace.

V souvislosti s Ďáblickým hřbitovem jsem ve spolupráci se zástupci organizací sdružujících bývalé politické vězně uspořádal již několik kulatých stolů a seminářů, jichž se účastnili odborníci z domácích i zahraničních institucí. Byli to historici, archiváři, archeologové i antropologové, kteří hovořili o svých zkušenostech s tímto tématem.

Velmi inspirativní byli zástupci polského Ústavu národní paměti, kteří se zabývali exhumací na podobném místě ve Varšavě, kde byly uloženy ostatky zavražděných obětí komunistického režimu. Popisovali nejen samotnou exhumaci, ale také archivní přípravu, hledání příbuzných a odebírání DNA.

V Polsku se pro uložení ostatků hrdinů pořádají státní pohřby. Pozůstalí mají samozřejmě právo rozhodnout, kde budou ostatky uloženy. V dalších případech je to věc dohody na základě podmínek stanovených zákonem.

Vhodné je také vytvořit pietní místo, kde budou ostatky důstojně pohřbeny. Může to být ve stejném areálu či na novém místě. Jedná se o ostatky lidí, kteří položili životy za to, abychom žili v demokratických poměrech.

Lidovky.cz: V případě Ďáblického hřbitova se ale bavíme i o těch, kdo nebyli na správné, hrdinské straně. Není pak taková otázka ještě eticky spornější?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!