Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ukrajinci si sáhli na dno. Ani Rusové už nemají kde brát, budou muset opět mobilizovat, říká exšéf armády Šedivý


Jiří Šedivý | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Zatímco americké analýzy možnosti Ukrajinců postupovat dál ke Krymu vypadají vcelku optimisticky, Britové se drží zpátky. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se přiklání spíš k našim ostrovním spojencům. Ukrajinci si podle něj znovuobsazením Chersonu sáhli na dno a na další postup na jižní frontě nemají nyní síly.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

„To, co nám Ukrajinci říkají, nelze brát jako úplnou pravdu,“ uvedl Šedivý v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Obě strany jsou nyní výrazně vyčerpané. Svědčí o tom i fakt, že Kyjev zastavil ofenzivu na severu v Charkovské oblasti a není schopen ani plně odrazit útok směrem na Bachmut. Na jihu to nebylo dobytí Chersonu, ale ve skutečnosti Rusové odešli,“ dodal.

Ztráty se již na obou stranách vyšplhaly až ke 100 tisícům vojáků. Pro Vladimira Putina je to zlé, na jaře bude podle Šedivého muset znovu mobilizovat, což pro něj může být i politicky nepříjemné. Pro Ukrajince je to ale zrovna tak kritické. Pokud by chtěl znovu mobilizovat Volodomyr Zelenskyj, dost možná už nebude mít kde brát, řekl Šedivý.

Lidovky.cz: Nezdá se, že by jedna či druhá strana byla ochotna válku zastavit, vyjednávat. Z vojenského hlediska, co je pro Ukrajince nyní nejracionálnějším krokem? Pokračovat na jihu?
Ukrajinci musí směřovat tam, kde to má pro ně nějaký smysl. Víme moc dobře, že Rusové se snaží zkonsolidovat sever (Charkovskou oblast – pozn. red.). Ta chyba, kterou učinili, že ho nechali relativně volný a obsazený slabými jednotkami, se jim vymstila. Nyní je ale vidět, jak se tam fronta stabilizuje.

Pro budoucnost budou rozhodující dva body. Ten první je Putinův počáteční příkaz ovládnout Donbas, tedy Doněckou a Luhanskou republiku v původních hranicích. To je zřejmě hlavním cílem Rusů i v současnosti. Proto stále bojují o Bachmut a snaží se dostat do hloubky. Proti tomu jde rozhodnutí Zelenského o vyhnání Rusů z celého území Ukrajiny včetně Krymu. Krym je podle mě kamenem úrazu.

Toto jsou zcela neslučitelné požadavky, které není možné sladit, aby se dalo jednat. Myslím, že rozhodne až situace na bojišti. Jakmile se obě strany vyčerpají a jedna i druhá dojdou k závěru, že nejsou schopny dosáhnout nějakého posunu strategického významu.

Lidovky.cz: Ohledně postupu na Krym existují dvě prognózy, americká je docela optimistická, Britové jsou trochu skeptičtější. Jak to vidíte vy?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat