Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z archivu

Namáhejte mozek, je jako sval. Pohodlí je cesta do hrobu, říká odborník na demenci Koukolík


Celý svůj profesní život zasvětil zkoumání lidského mozku. Poslední roky se však nezaobírá jen jeho anatomií a fyziologickými funkcemi, nýbrž i vztahem mezi rozumem a emocemi. O svých poznatcích napsal neuropatolog a spisovatel MUDr. František Koukolík, DrSc., řadu knih, v té poslední zkoumá jev, jímž se lidé zaobírají vůbec nejčastěji: drby. | foto:  David Neff, MAFRA

Premium Rozhovor
Neuropatolog pražské Thomayerovy nemocnice a publicista MUDr. František Koukolík, DrSc., se dlouhodobě věnuje výzkumu Alzheimerovy choroby. Přednáší na medicíně a je autorem mnoha odborných i populárně naučných publikací. Koncem roku 1992 získal od tehdejší ČSAV cenu Za popularizaci vědy a Lidové noviny s ním při té příležitosti vedly rozhovor. Ten vám teď, po 30 letech, přinášíme v původním znění.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Františka Koukolíka řadím do vzácné skupiny vědců, kteří se vyznačují tím, že nejenom bádají, ale ovoce svého pozorování a svých experimentů srozumitelně a s lehkostí tlumočí laikům. Není tedy divu, že na sklonku minulého roku udělila MUDr. Františku Koukolíkovi, DrSc., kterého možná někteří znají z televizního seriálu Mozek a jeho duše, tehdejší ČSAV cenu Za popularizaci vědy.

Lidovky.cz: Pane primáři, o patolozích si stále ještě řada lidí myslí, že se zaobírají výhradně zemřelými…
… a velice se mýlí, protože to je jen polovina naší práce. Ta druhá je pro živé lidi a odborně se nazývá biopsie. Všechny tkáňové částečky, které se odeberou při operacích, mikroskopicky vyšetřujeme, abychom zjistili, o jaké onemocnění jde. Nejdůležitější je identifikace nádoru a jeho případné zhoubnosti.

Lidovky.cz: O tento obor se však zajímá jen velmi málo studentů medicíny. Proč?
Patologie je celoživotní styk se smrtí a utrpením. Je to obor zatížený velkou odpovědností: omyl v diagnóze, např. záměna zhoubného a nezhoubného nádoru, může znamenat katastrofu. Patolog se nikdy nesetká s poděkováním či úsměvem od pacienta, tedy odměnou, která se nedá zhodnotit penězi. Jeho práce je v pozadí a je nutné si na to zvyknout.

Lidovky.cz: Jste znám jako odborník v neuropatologii. Co to vlastně je?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?