Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Válku vyhrává zablácený pěšák, který vztyčí vlajku, říká generál Šedivý. Jak se Rusko v klíčové chvíli přepočítalo?


Ukrajnští vojáci | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Válka na Ukrajině do značné míry ukázala, jak budou vypadat konflikty v budoucnosti. Ať už jde o nasazení dronů či moderního dělostřelectva. „Ale že by se odešlo od tradičních zbraní, jako je dělostřelectvo, letectvo, tanky? To se nestane,“ míní v rozhovoru pro server Lidovky.cz bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Stejně tak podle něj nic nedokáže nahradit lidské zdroje a obyčejné pěšáky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Předznamenali Ukrajinci budoucí podobu válčení například propracovaným použitím dronů nebo tím, čemu se říká „dělostřelecký Uber“, tedy interaktivitou mezi informacemi z dronů a moderním dělostřelectvem?
Nové technologie ovlivňují válčení, ale není to nutně něco zcela nového. Samozřejmě že použití bezpilotních prostředků a bezosádkových prostředků, protože se to týká i pozemní techniky, má výrazný vliv na použití vojsk. Ale my to známe například z našeho působení Afghánistánu, kde jsme také měli bezpilotní prostředky, byť je pravda, že ta válka nebyla takto intenzivní.

Zbraně, které zaskočily Putina

Tady se to již týká jejich masivního nasazení, protože jsou již k dispozici. Vždy jsme říkali, že rozhodování v reálném čase je obrovskou výhodou. To znamená, že získáte informaci, ta jde okamžitě do nějakého centra, provede se její analýza, odesílá se na velitelství toho daného prostředku, například dělostřelectva, a tam ten operátor na obrazovce vidí, jaký cíl má zničit, potvrdí ho, dostane prvky, které již odesílá na ten konkrétní prostředek. Je to skutečně nová technologie, vše se zrychluje a dostává blízko reálnému času. Samo o sobě to nic nového není, ale v kontextu této války a její intenzity to nové opravdu je.

Lidovky.cz: Dal se ve 21. století očekávat takto masivní souboj dělostřelectva? Je to i tou sovětskou, potažmo ruskou doktrínou o silném dělostřelectvu?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat