Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Než se sejde parlament, může být pozdě. Vojáky potřebujeme do ciziny vysílat rychle, říká právník Kudrna


Čeští vojáci v Afghánistánu | foto: ČTK

Premium Rozhovor
V globalizovaném světě Češi stále častěji vyrážejí za exotikou. Při každé větší katastrofě, živelní pohromě, ale i ozbrojeném konfliktu vyvstává riziko, že se dostanou do problémů, ale stát jim nebude schopen efektivně pomoci. Nezřídka je nutná pomoc armády.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle docenta pražských práv Jana Kudrny je nezbytné umožnit snazší vysílání vojáků na záchranné operace. S tím počítá i ústavní novela, kterou předložilo ministerstvo obrany. „Mohou totiž nastat situace, kdy je potřeba jednat rychle. Každý den prodlení znamená zvýšení rizika pro život nebo zdraví například našich občanů v cizině,“ vysvětluje Kudrna.

Lidovky.cz: Kdo dnes rozhoduje o vysílání českých vojáků do ciziny?
Za obranu České republiky je odpovědná vláda, a to jak v době míru, tak i ve válce. Podílí se na tom i jednotlivá ministerstva. Pokud se zhoršuje bezpečnostní situace, může ministerstvo zahraničních věcí působit diplomaticky, aby konflikt nenastal. Průběžně o vývoji informuje vládu, obě komory parlamentu, prezidenta i veřejnost.

Vyvine-li se situace tak, že je potřeba vyslat naše vojáky, rozhodne o tom vláda. To upravuje v článku 43 Ústavy ČR odstavec 4. Vláda musí o vyslání okamžitě informovat parlament, který může rozhodnutí kabinetu zrušit.

Lidovky.cz: Co nastane, když chybí souhlas státu, který by měl vojska přijmout, jak žádá podmínka ústavy, anebo když jde o situaci, na kterou zmíněné tři důvody vyslání vojáků do zahraničí v ústavě nepamatují?
V takovém případě vláda rozhodne o vyslání vojáků, ale pro záměr musí získat souhlas parlamentu. Nemůže vyslat vojáky sama. Vláda má ale klíčovou roli, protože se u ní sbíhají informace z velvyslanectví, ministerstva zahraničních věcí, od vojenských přidělenců a od zpravodajských služeb.

Vláda má také pracovní nástroje, jako je Bezpečnostní rada státu. Jde tedy o mozkové centrum. Kromě výslovně vyjmenovaných tří případů, navíc s časovým omezením, však nemůže vláda konat sama.

Lidovky.cz: Jak mění současný stav novela ústavy z dílny ministerstva obrany?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: