Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Špaček: Pavel je nový model prezidenta, takového jsme ještě neměli. Z Hradu se stalo mrtvé a zatuchlé místo

Ladislav Špaček. | foto: Michal Sváček

Premium Rozhovor
„Pražský hrad byl deset let mrtvým a zatuchlým místem, které nikoho nezajímalo,“ říká odborník na etiketu a bývalý prezidentský mluvčí Ladislav Špaček. Teď se to podle něj změní. Vítěz prezidentských voleb Petr Pavel vnese do úřadu novou jiskru.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: V poslední době jste několikrát pronesl, že na Hrad je potřeba vrátit noblesu a étos. Podaří se to nově zvolenému Petrovi Pavlovi?
Já doufám, že ano. To, co jsme měli na Hradě v posledních deseti letech, už opravdu nebylo dobré. Miloš Zeman jako prezident selhal naprosto ve všem. Dennodenně snižoval úctu prezidentskému úřadu. Dštil oheň a síru na své nepřátele, vystupoval neslušně a neurvale.

Jen si připomeňme jeho promluvu ve veřejnoprávním rozhlasu, kde pronesl slova, která nikdy předtím žádný jiný prezident nepronesl. Nikde na světě. Když odemykal české korunovační klenoty v Korunní komoře, tedy v nejposvátnějším místě českého národa, dorazil opilý, jak zákon káže. Bylo to nedůstojné.

Postupem času docílil toho, že se od něj odklonili skoro všichni jeho původní přívrženci. Dokonce i oni nakonec dospěli k názoru, že takového člověka na Hradě nechtějí. Že tam chtějí někoho, kdo bude vystupovat důstojně, rozvážně a vrátí úřadu respekt.

Petru Pavlovi by se to mohlo povést. Ve své kampani ukázal, že do funkce může vnést novou jiskru, nové odhodlání a nový vítr. Na rozdíl od Miloše Zemana bude jistě aktivním prezidentem, který bude hrát klíčovou roli jak v zahraniční, tak v domácí politice. Jak je vidět z rekordní účasti při letošních prezidenských volbách, občané na to čekají.

Lidovky.cz: Říkáte, že lidé čekají na aktivního prezidenta, který bude hrát klíčovou roli v zahraniční i v domácí politice. Je to reálné očekávání, když má česká hlava státu jen velmi formální úlohu?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!