Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Československo kapitulovalo dvakrát. Mnichov byl neúspěchem také pro Hitlera, říká historik Straka


Dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu byla podepsána 30. září 1938 v Mnichově. Jednání se účastnili (zleva): Neville Chamberlain za Velkou Británii, Benito Mussolini za fašistickou Itálii, Adolf Hitler za nacistické Německo a Édouard Daladier, zástupce Francie. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Československo v roce 1938 kapitulovalo hned dvakrát, popisuje historik z Vojenského historického ústavu Karel Straka. „Málokdo ve veřejnosti, včetně té zasvěcenější, si uvědomuje, že finální rozhodnutí byl sice Mnichov, ale kapitulace zde nastala již 21. září 1938,“ říká Straka v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

„Prezident a vláda tehdy vyslovili souhlas s přijetím tzv. britsko-francouzského plánu na odstoupení pohraničí českých zemí s více než 50 procenty obyvatel německé národnosti. Neváhal bych to nazvat prvním podvolením se. O dva dny později to překryla mobilizace, heroický nástup armády a společnosti, odhodlání bránit se.“

Mnichov - 85 let

Již zítra čtěte v Lidových novinách seriál k výročí dohody, která okleštila Československo, ale mír nepřinesla

V seriálu najdete:

 • Unikátní mapu okleštěného Československa
 • Analýzy
 • Historické fotografie

Podle Straky byl podpis Mnichovské dohody 30. září prohrou nejen pro Československo, ale i pro nacistického vůdce. „Především pro Adolfa Hitlera bylo ono v Mnichově ujednané řešení neúspěchem – chtěl si zabojovat a dokázat světu, že Německo umí nasadit zbraně a dobývat své cíle silou. To mu bylo znemožněno.“

Lidovky.cz: Existují okolo Mnichovské dohody ze září 1939, tedy ujednání mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu, a s tím souvisejících událostí ještě nějaké otázky, na něž dosud neznáme odpověď?
Ve vývojové ose problému, okolnostech, konkrétní faktografii či rekonstrukci událostí není sporu nebo bílého místa, které by nebylo poznáno z hlediska účasti hlavních aktérů. To proto, že téma Mnichova bylo předmětem publicistiky a potom historiografie už velice záhy po samotných událostech. Tedy jak po Mnichovu, během 2. světové války, tak i v poválečných desetiletích.

Karel Straka (* 1975)

 • Ve Vojenském historickém ústavu Praha působí od roku 2005.
 • Zabývá se vývojem československé branné moci s důrazem na období let 1918 až 1939.
 • Věnuje se také popularizaci historie, je autorem řady publikací, například: Významné osobnosti a události z dějin československého vojenského zpravodajství první poloviny 20. století; Rekonstrukce československé agenturní sítě a jejích výsledků z let 1933 až 1939; Vojáci, politici a diplomaté.

Existuje nesmírně obsáhlá a globálně zasahující historiografie a historizující publicistika a navíc – od oněch událostí vycházely i edice dokumentů.

Lidovky.cz: A co nějaká další, méně známá fakta?
Myslím, že prostor pro úvahy a bádání je ještě v docela podstatné otázce, a tou jsou alternativy. Teď nemám na mysli fiktivní historii, ale zda, a pokud ano, tak jak uvažovali tehdejší rozhodující činitelé v Československu, Francii, Velké Británii, Německu a případně v Itálii o nějaké alternativě k jejich tehdejšímu postupu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

 • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
 • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
 • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se