Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman velkou amnestii po vzoru Klause nechystá. Udělení milosti Mynářovi ale nevyloučil

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu znovu Miloslava Kalu. (6. dubna 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Miloš Zeman ve velkém rozhovoru pro MF DNES řekl, že neuvažuje o rozloučení se s prezidentským úřadem amnestií, stejně jako to udělal jeho předchůdce Václav Klaus. Nicméně nevyloučil udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi v případě jeho odsouzení v dotační kauze v Osvětimanech.
  20:27

„Já bych se s tím případem musel nejprve seznámit. Tak, jako jsem se seznámil s případem pana (šéfa Lánské obory Miloše) Baláka. A teprve na základě těchto informací bych se rozhodl,” odpovědel prezident v rozhovoru pro MF DNES na otázku, zdali by dostal milost i hradní kancléř Vratislav Mynář, pokud by byl odsouzen v případu údajného šestimilionového dotačního podvodu v Osvětimanech .

Žádnou amnestii podle svých slov nechystá. „A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní. A pokud možno ne v počtu dvou tisíc, nebo čtyř set případů, ale těch mých skromných dvaceti,“ řekl.

Čtěte ve čtvrtek v MF DNES: Zastropovat ceny, zvýšit daně, radí Zeman. Uprchlíky chápe i díky vlastní emigraci

„A pro srovnání – zatímco Václav Havel udělil dva tisíce milostí a Václav Klaus čtyři sta, já jich udělil dvacet,“ dodal Zeman.

Prezident v rozhovoru reagoval také na kritiku k udělení milosti Balákovi.

Prezident se vyjádřil také k válce na Ukrajině, uprchlické krizi a české pomoci. Nevynechal ani své „zmýlení“ se v odhadu Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dalším tématem bylo řešení energetické krize. Zeman zhodnotil počínání vlády premiéra Petra Fialy a sám navrhl několik kroků, které by podle něj mohly pomoci občanům a stabilizovat rozpočet.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat