Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman: Uprchlíkům je třeba pomáhat, není to proti českým občanům. Sám jsem se z Anglie vrátil kvůli mamince

Prezident Miloš Zeman při natáčení diskuse s moderátorkou televize Prima Terezií Tománkovou (6. února 2022) foto: CNN Prima News

Na základě vlastní zkušenosti, kdy po sovětské okupaci skoro emigroval z Československa, prezident Miloš Zeman míní, že je třeba uprchlíkům pomáhat. „Na rozdíl od jiných nezastávám názor, že podpora ukrajinských uprchlíků je něco, co protiřečí zájmům českých občanů,“ řekl prezident ve velkém rozhovoru pro MF DNES.
  13:33

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES přiznal, že po okupaci Československa sovětskými vojsky málem zůstal žít v Anglii.

„Víte, po sovětské okupaci také prchali lidé z Československa. Dokonce i já jsem byl v Anglii, i když pak jsem se vrátil, ale měl jsem úmysl tam zůstat, jenže se mi stýskalo po mamince. To byl takový zvláštní případ, kdy jsem tu emigraci nakonec odpískal. Na základě této životní zkušenosti si myslím, že uprchlíkům je třeba pomáhat,“ prozradil v rozhovoru.

Matka Marie byla v životě Miloše Zemana důležitým člověkem. Jelikož se rodiče krátce po jeho narození rozvedli, vyrůstal v Kolíně pouze se svou babičkou a právě matkou. Do Komunistické strany Československa vstoupil v roce 1968, pro nesouhlas se sovětskou okupací a počínající normalizací z ní byl v roce 1970 ale vyloučen.

Migrační vlnu z Ukrajiny i kvůli vlastní životní zkušenosti nevidí Zeman jako nepřekonatelný problém. „Daleko větší riziko než migrační vlna je podle mého názoru energetická krize,“ řekl v rozhovoru. Podle prezidenta je důležité integrovat do české společnosti ty Ukrajince, kteří si budou přát v Česku už zůstat.

„Nezapomeňte, že u nás je volných o sto tisíc pracovních míst více než uchazečů o zaměstnání. I když většina uprchlíků jsou samozřejmě ženy a děti, tak u žen to znamená možnost uplatnění ve zdravotnictví, ve školství, v sociálních službách, a tak dále,“ řekl dále Zeman.

Prezident se vyjádřil v rozhovoru také k české pomoci na Ukrajině, posíláním zbraní vládou Petra Fialy a nevynechal ani své „zmýlení“ se v odhadu Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dalším tématem bylo řešení energetické krize. Zeman zhodnotil počínání vlády a sám navrhl několik kroků, které by podle něj mohly pomoci občanům a stabilizovat rozpočet.

Zeman reagoval v rozhovoru i na kritiku udělení milosti šéfovi Lánské obory Miloš Balákovi, případnému udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi, pokud by došlo k jeho odsouzení v kauze dotačních podvodů v Osvětimanech, nebo k vyhlášení amnestie na konci funkčního období, jako to udělal jeho předchůdce Václav Klaus.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...