9. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlo nevymýtíme, ale nesmíme přestat křičet, kvituje kampaň Prahy postrach taximafie Rubeš

Redaktor internetové televize Stream.cz Janek Rubeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktor internetové televize Stream.cz Janek Rubeš. | foto: Tomáš Krist

PRAHA Patrně nikdo nenasvítil problém podvodných pražských taxikářů za poslední roky tak jako on. Mladý filmař a novinář Janek Rubeš se s pořadem Praha vs. Prachy dostal přímo mezi nepoctivé taxikáře. Nyní se zájmem sleduje, jak se kampaní jal na nepoctivé šoféry upozorňovat pražský magistrát. Rubeš aktivitu města vítá.

Kampaň varující zahraniční turisty před nepoctivými taxikáři spustil magistrát tento týden. Cizince bude v centru Prahy na nepoctivce upozorňovat 35 nosičů s textem. Plakáty jsou připevněné na lampách v místech, kde taxikáři na své zákazníky obvykle čekají. Zahraniční turisty například město vyzývá při objednávání taxíku k opatrnosti nebo je informuje o přibližné ceně jízdy z centra města na letiště.

„V pátek ráno jsem zrovna potkal dva muže, kteří instalovali ceduli v ulici Dlouhá. Hned jsem si je vyfotil,“ vypráví v rozhovoru Lidovky.cz Rubeš, jehož pořad o této problematice se stal svého druhu fenoménem a na téma podvodníků v taxi službě rozpoutal velmi živou diskusi.

Lidovky.cz: Magistrát spustil kampaň tento týden, vy jste přitom ve svém pořadu upozorňoval na zloděje mezi taxikáři už v roce 2015. Nepřichází tedy krok magistrátu pozdě?
Já beru jakoukoliv aktivitu magistrátu na upozorňování na nekalosti, které se dějí ve městě, za dobrou a jsem za ni rád. Protože nepoctivostí se děje plno a i malé upozornění oceňuji.

Lidovky.cz: Co říkáte na vizuální podobu té kampaně?
Konkrétně mě baví ta lehká ironie. V pátek jsem viděl plakátek s těmi cenami: Chcete-li užít nejdražší jízdu vašeho života; tak to je pravda. My jsme to zmiňovali i v našich videích, kdy náš figurant jel s jedním taxikářem za 250 korun kilometr. To je opravdu nejdražší taxík.

Byznys pražských taxikářů v číslech

Byznys pražských taxikářů v číslech (srpen 2016).

Lidovky.cz: Takže myslíte, že tahle kampaň může být efektivní?
Já nevím, jestli může být efektivní. Nemyslím si to.

Lidovky.cz: Proč ne?
Za posledních dvacet let se vyzkoušelo úplně všechno, aby turisté nepadali do těchto pastí. Ale znovu říkám, že jsem rád za sebemenší aktivitu, jakou město vyvine, protože za poslední dva roky se ze strany magistrátu nic moc nedělo. Je dobře, že se to téma zase otevře, protože ten problém tu pořád existuje. Zlo nikdy nevymýtíme, ale vždy bude nutné křičet: zlo, zlo, zlo.

Lidovky.cz: Tenhle krok magistrátu je v boji proti podvodníkům mezi taxikáři jedním z možných, jaké další by měly následovat?
Na ten problém bychom měli upozorňovat nejen my, děláme to s kolegou Honzou Mikulkou v pořadu Honest Guide, ale mělo by na to upozorňovat i to město. Jde o to v uvozovkách namířit světelné reflektory na tyhle podvodníky, aby byli jasně vidět.

Kontroly? Pořád vídám ty staré známé firmy, upozorňuje Rubeš

Lidovky.cz: Bavíme se tu ale jen o upozorňování na problém, jak by ho ale město podle vás mělo konkrétně řešit?
Má hlavně městskou policii, která by v tomto měla být aktivnější. Ale nechci mluvit špatně o městské policii, myslím, že mají nelehkou práci. Nicméně ve čtvrtek, když se ten plakátek odhaloval na Staroměstském náměstí, tak jsem tam nikdy tolik strážníků neviděl. Možná kdyby jich tam tolik bylo každý den, tak by tam ti podvodníci neparkovali tak často.

Janek Rubeš

Studoval na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku a následně na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
Patří mezi průkopníky virálních videí v České republice.
Pracuje jako redaktor pro internetovou televizi Stream.cz, kde se podílí na řadě pořadů. Jeho dosud nejznámějším byl Praha vs. Prachy. Nyní točí pořad Honest Guide, který je určen především zahraničním divákům. Rubeš je formou krátkých reportáží upozorňuje, jakým místům a službám se v Praze vyhnout a které si naopak nenechat ujít.

Magistrát zveřejnil čísla, podle kterých udělal loni přes 1 200 kontrol taxikářů. Používá figuranty, doprovodná vozidla, případně kontroly v cílové destinaci. Například po příjezdu na letiště zákazníka od pověřeného člověka zkontrolovat, jestli byla cena v pořádku. Primátorka současně tlačí sněmovnou zákon, který by umožnil podvodníkům mezi taxikáři odebrat licenci po prvním předražené jízdě. Není tedy aktivita magistrátu v tomto směru vlastně dostatečná?
Tyto kontroly jsou určitě důležité a město jich dělá opravdu hodně. O jejich efektivnosti už tak přesvědčený nejsem - já vidím stále stejné firmy, myšleno konkrétní podvodníky, stále na těch stejných místech. Mimochodem každý podvodník figuranta pozná na kilometr daleko. Odebrat licenci za jedno předražení je nebezpečné. Co když předraží o 10 korun a přijde o licenci, zatímco někdo systematicky každý den už desítky let předražuje o tisíce a jezdí vesele dál.

Lidovky.cz: Jak v tomto příběhu kolem podvodníků mezi taxikáři vnímáte sám sebe? Přeci jen během natáčení vašeho pořadu vás magistrát nepouštěl na tiskové konferenci, nyní, podle mého soudu především vaší zásluhou, se začalo město k tomuto problém nějakým způsobem stavět.
Moje role je v tom úplně nepodstatná, hlavní role je ten problém. Já chci veškerou popularitu, míněno ve smyslu toho, že dělám pořád, na který se dívají lidé, chci použít na to, že v tomhle městě ukazuji skvělé věci a zároveň občas ukazují ty špatné. V našem novém pořadu se ty váhy mnohem více převažují na tu pozitivní stranu.

Lidovky.cz: Je pro vás téma nepoctivých taxikářů jako pro novináře mrtvé, nebo se mu ještě budete věnovat?
Pro mě to téma skončí, až bude vyřešené. Budu se opakovat, zlo někdy nevymýtíme, ale musíme na něj upozorňovat. Takže dokud tu budou ne taxikáři, protože to nejsou taxikáři, to jsou podvodníci, takže dokud tu budou podvodníci, kteří budou účtovat vyšší částky na základě národnosti, to znamená turistům, tak já na ně budu vždy upozorňovat.

Lidovky.cz: Vy jste pořad Praha vs. Prachy vysílali v roce 2015. Když se srovnáte tehdejší situaci kolem pražských taxikářů s tou současnou, je to dnes lepší?
Ta situace se na krátkou dobu v uvozovkách zlepšila, například v ulici Karlova jednu dobu nestáli. Jak jsme ten pořad přestali dělat, tak už tam zase stojí, takže trochu se to vrátilo. Nicméně největší podíl práce na odhalování nepoctivců udělala kriminální policie, protože aktuálně probíhá soud se šesti podvodníky ze Staroměstského náměstí a z Pařížské.

Redaktor internetové televize Stream.cz Janek Rubeš.
Redaktor internetové televize Stream.cz Janek Rubeš.

„Je to jako zastavovat řeku kyblíkem“

Lidovky.cz: Co tedy konkrétně lze od vás v tomto směru jako od novináře čekat?
V pořadu Honest Guide bude vždycky jedna z deseti epizod upozorňovat na nějaké nešvary. Zároveň využívám jakékoliv kanály, které můžu, na upozorňování na tyto věci. Třeba každý pátek, sobotu, neděli pravidelně už deset let stojí na tom samém místě jeden a ten samý podvodník a já to tomu městu budu pořád psát do doby, dokud tam stát nebude. To mi přijde pořád šílené.

Lidovky.cz: Ale do tohoto tématu už se nepustíte s takovým nasazením, jako když jste točil Praha vs. Prachy. Nebo se pletu?
Ale, ale, ale. Třeba jo. Nikdy neříkej nikdy. Já jsem se tomu opravdu věnoval dlouho. Jsem unavený. To je stejné, jako když se snažíte zastavit řeku kyblíkem. Ale teď mě nekonečně baví dělat Honest Guide. A když během natáčení narazíme na nějaký podvod, tak na něj vždycky rádi upozorníme.

Lidovky.cz: Víte o tom, že by se do tohoto tématu kromě vás tak intenzivním způsobme položil ještě někdo?
Položila se do toho kriminální policie, vykonala v tom opravdu hodně.

Lidovky.cz: Měl jsem na mysli spíš tu cestu, kterou jste se vydal vy. Tedy řekněme angažovaný žurnalismus.
Musím říct, že hodně našich diváků, kteří nám pomáhali a natáčeli to na iPhony a prudili je taky, tak ti byli aktivní. Dokonce jsme někdy použili jejich záběry. Ale já jsem z toho měl někdy strach, protože jsem jim na té ulici nemohl pomoct. Říkal jsem jim, že jsou tam za sebe. Často to byli kluci, kterým bylo 18 a byli to studenti. Byl jsem nervózní, jestli se jim něco nestane.

Lidovky.cz: Sám jste připomněl, že běží soud se šesti podvodníky. Myslíte, že policie a justice skutečně hrábla do podstaty toho problému, který se jmenuje nepoctiví pražští taxikáři, nebo se v tomto případe jedná jen o pěšáky?
Myslím, že to je princip toho problému. To jsou řidiči, kteří okupují exponované části města a žádní taxikáři je nemají rádi. Často mi lidé, kteří viděli můj pořad, říkali, že mě taxikáři musí nenávidět. Přitom taxikáři, a jezdím taxíkem třikrát do týdne, mi naopak vykládají, jak jsou rádi, že se snažím vyčistit ty hajzly, kteří jim kazí jméno. Já jako novinář nebo vy jako novinář bychom také nebyli rádi, kdyby jiní novináři ničili naší profesi, což se mimochodem také děje.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz