Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek u výslechu: Na policii jsem byl 2,5 hodiny

Česko

  12:45
PRAHA - Volební den začal pro Jaromíra Drábka (TOP 09) cestou na policii. Končící ministr práce a sociálních věcí šel vypovídat v kauze svého bývalého 1. náměstka Vladimíra Šišky, toho času vazebně vězněného kvůli obvinění z podplácení. Serveru Lidovky.cz Drábek přiblížil podrobnosti z výslechu.

Jaromír Drábek. foto: Lidové noviny

Na co se vás policie ptala?
Podal jsem poměrně obšírnou svědeckou výpověď, která se týkala celkového pojetí informačních systémů na ministerstvu. Řekl jsem důvody a způsoby inovace, které měly za cíl významnou úsporu finančních prostředků a také modernizaci těchto systémů. Samozřejmě jsme také hovořili o smluvních vztazích s jednotlivými dodavateli.

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké podrobnosti vyšetřovatele zajímaly v souvislosti s vaším bývalým prvním náměstkem Šiškou?
Vypovídal jsem o způsobu mé spolupráce, ať už v historii nebo současnosti. To je samozřejmé.

Kladli detektivové zvláštní důraz na společnost OKsystem?
Především se to týkalo vyjednávání se společností OKsystem.

A že její nástupkyně získala zakázky na systém výplaty sociálních dávek bez výběrového řízení, to jste policistům dokázal vysvětlit?
Hovořil jsem o tom, že společnost OKsystem pracuje na ministerstvu 20 let bez toho, aby kdykoli prošla jakýmkoli výběrovým řízením. Proto jsme také při inovaci informačních systémů nemohli využít evropské peníze. Byl to jeden z důvodů, proč jsme nemohli využít rámcovou smlouvu s firmou Fujitsu, protože ta byla vysoutěžena řádně. Tím pádem můžeme na inovaci systému používat evropské peníze.

Použili policisté ve svých dotazech o zakázkách na ministerstvu termín nadhodnocení?
Žádný takový termín tam nepadl.

Jak dlouho jste na policii byl?
Probíhalo to od osmi ráno. Takže jsem tam strávil tak 2,5 hodiny včetně čtení protokolu.

Byla to vaše poslední výpověď v této kauze, nebo máte pozvánku na další?
V tuto chvíli o tom nemám informaci o něčem takovém.

Proč byl Drábek na policii?

Vladimír Šiška u soudu.

Jaromír Drábek (TOP 09) na policii vypovídal v případu svého bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišky. Toho na začátku října zatkla policie v souvislosti se zakázkou za 100 milionů korun, kterou Šiška udájně přihrál firmě Fujitsu. Bývalému dodavateli IT služeb, firmě OKsystem, pak měl nabízet úplatek za to, že stáhne stížnost k antimonopolnímu úřadu na způsob zadání zakázky.

Jaromír Drábek oznámil, že kvůli případu k poslednímu říjnu ze své funkce odstoupí. Podle svých slov je ale stále přesvědčen o tom, že Šiška nic špatného neprovedl.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...