Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
21. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Faltýnek: Babiš by měl být premiérem. Jednat chceme se všemi stranami včetně SPD i KSČM

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním... | foto: ČTK

PRAHA Po sečtení zhruba 85 procent hlasů je již jisté, že letošní parlamentní volby vyhraje hnutí ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš tak již se svými kolegy může přemýšlet o možném složení koalice. „K povolební jednáním oslovíme nejdříve současné partnery, tedy KDU-ČSL a ČSSD, řekl v rozhovoru pro Českou televizi místopředseda Jaroslav Faltýnek.

„Chceme realizovat, co jsem lidem slíbili, to znamená, že nebudeme zvyšovat daně, ale budeme je vybírat a vybrané peníze budeme investovat jak do bezpečnosti, tak do dopravní infrastruktury, ale hlavně do lidí. Budeme navyšovat platy, důchody a budeme k tomu podle výsledků hledat další partnery,“ řekl Faltýnek České televizi.

Původní odhady byly skromnější. Překvapilo vás těch 31 procent?
V pátek jsem ve Žďáru nad Sázavou diskutoval s lidmi a jedna paní mi dala malého kominíčka pro štěstí se slovy, že to bude 30 procent. Je dobře, že lidé neuvěřili těm psedokauzám, co na nás vytvářela konkurence, a chtějí dát šanci někomu, kdo bude ten stát řídit efektivně ve prospěch lidí.

Jaroslav Faltýnek
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním...

Už víte, s kým případně byste šli do koalice?
Rádi bychom k první debatě oslovili všechny subjekty, které se dostaly do sněmovny. Za sebe budu navrhovat, abychom primárně oslovili naše stávající koaliční partnery, to znamená sociální demokracii a KDU-ČSL.

Umíte si představit koalici s občanskou demokracií, tedy více napravo než dosud?
Za sebe si umím představit jakoukoliv koalici, která bude plnit, co jsme slíbili lidem. Programový průnik tam musí být maximální ve věcech, jako je bezpečnost, nezvyšování daní, výběr daní, vracení peněz lidem, zvyšování platů učitelům. Budeme mít snahu jednat se všemi subjekty.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním...

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním štábu v Praze.

I s SPD Tomia Okamury?
Říkám, že je fér oslovit všechny subjekty, sednout si s nimi ke stolu a zeptat se jich na jejich představit. Ať už je to SPD, Piráti nebo komunisti.

Měl by Andrej Babiš být premiérem?
Já si myslím, že ano. Lidi volili primárně pana Babiše, který odedřel celou kampaň a mluvil s těmi lidmi nejvíce z nás. Sám mám výčitky, že jsem s těmi lidmi nebyl tolik hodin. Jeho nasazení bylo obrovské a lidé tu důvěru vkládají v jeho osobu, že on je schopen posunout naši zemi dopředu.

Hnutí mělo obavy, aby se ostatní strany nespojily proti němu, a neskončilo v opozici. Uklidnil vás tento výsledek?
Zatím není pořád sečteno, nejsou definitivní výsledky. Pokud budou tyto výsledky potvrzeny, tak doufám, že nás tradiční strany nezvládnou vyšachovat.

Na kolik může vyjednávání zkomplikovat skutečnost, že vy i Andrej Babiš máte sdělená obvinění za dotační podvod?
Těžko odhadovat. Nicméně oba jsme dneska ve 14 hodin získali znovu mandát, takže je to v jiné poloze a nevím, jak to bude dále pokračovat ve smyslu další žádosti policie - kdy přijde, jestli přijde. Oba jsme dali stížnost ke státnímu zástupci a vzhledem k tomu, že to je z našeho pohledu jednoznačně vykonstruovaná kauza, která měla za cíl nás poškodit ve volbách, tak věřím, že státní zástupce toto stíhání zastaví.

rsaRobert Sattler
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!