21. října 2017 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Nervózní nejsem. Většina pro ANO, KSČM a SPD je neúspěch pro všechny strany

Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů. | foto: ČTK

PRAHA Krátce po třetí hodině bylo sečteno zhruba 15 procent hlasů. TOP 09 tou dobou získala přízeň necelých čtyř procent voličů. Miroslav Kalousek ale v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nervozitu necítí. Věří, že jeho partaj se do sněmovny dostane. Prozatímní většinu pro ANO, KSČM a SPD považuje za neúspěch pro celou republiku.

V tuto chvíli je sečteno zhruba 15 procent, 3,61 procent. Není to důvod k nervozitě?
Nejprve bych rád poděkoval voličům za důvěru, opravdu si ji velmi vážíme. Důvod k nervozitě to není, já nebývám nervózní. Byť je sečteno zatím 15 procent hlasů a jsou to zatím ty okrajové okrsky, tak je velmi pravděpodobné, že se voliči rozhodli, že nesystémové strany ANO, KSČM a SPD mohou mít více než 50 procent. To je samozřejmě důvod k obavám, bez ohledu na to, jaký bude výsledek TOP 09. Většina pro tyto strany je něco, čeho jsem se obával a budu se obával do budoucnosti.

Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vy jste říkal, že úspěch by bylo překročení dvouciferného čísla, v minulých volbách to bylo 11,99, ještě předtím 16,7 procent. Bavíme se o nějakém poklesu, čím to je?
Na analýzy výsledku, který nevíme, jaký bude, bude poměrně dost času po volbách. Bavíme se zřejmě o trendu, který se netýká jen České republiky, ale říká se i řady jiných zemí, že voliči hledají jiné nesystémové, nebo jak říká Andrej Babiš netradiční, strany. Prosím, nechtějte ale po mě při sčítání výsledků, abych analyzoval jako politolog. Myslím, že na to bude dost času po volbách.

Bavím se o tom, jestli přesáhnete pětiprocentní hranici, či nikoliv.
Jsem přesvědčen, že ji přesáhneme, ale i když ji přesáhneme, tak ať budeme mít jakékoliv číslo, budou-li mít tyto tři strany většinu, budu to pokládat za neúspěch těchto voleb nejen pro TOP 09 ale pro celou Českou republiku.

Na kolik je to neúspěch a vina váš, jako politika, a politiků, kteří se na politické scéně pohybují desetiletí.
Nepochybně si nesu část zodpovědnosti jako každý politik, jako každý novinář, jako každý, kdo je lhostejný, nestará se o své okolí a k těm volbám nechodí. Moje role a odpovědnost jako politika je poměrně veliká, ale tu odpovědnost má v té společnosti úplně každé.

Z těch výsledků zatím vaši odpovědnost vyvodíte jakou?
Podívejte se, máme to poměrně jednoduché. Na konci listopadu je volební sněm. Zda na něm budu, nebo nebudu kandidovat, je moje rozhodnutí, které sdělím předsednictvu strany v úterý. Na to rozhodnutí bude mít samozřejmě velký vliv i volební výsledek.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz