Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek: Odchod? Svůj krok jsem měl promyšlený již před volbami

Česko

  15:00
PRAHA - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý prohlásil, že se v listopadu nebude ucházet o žádnou funkci ve straně. Z vedení partaje se chce stáhnout, aby otevřel cestu k propojení nelevicových politických subjektů. V rozhovoru pro Lidovky.cz Kalousek říká, že o svém kroku byl rozhodnutý již před víkendovými volbami.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017. foto:  Dan Materna, MAFRA

Lidovky.cz: Jak složité bylo rozhodování znovu nekandidovat? Měl jste jasno hned po sobotních výsledcích voleb?
Nejen po sobotních výsledcích. Někteří mí nejbližší spolupracovníci dobře věděli, že já byl již před volbami rozhodnut, že pokud nebude možné sestavit demokratickou prozápadní vládu, tedy že hnutí ANO, komunisté a SPD budou mít sto plus (mandátů), tak tenhle krok udělám. Já jsem ho tak měl promyšlený již před volbami, abychom času, který strávíme v opozici, využili k vyprofilování nového lídra, který bude mít větší šanci účastnit se integračního procesu nelevicových demokratických sil.

Podívejte se na fotografie z dlouhé politické kariéry Miroslava Kalouska.

Kalousek skončí v čele TOP 09. Nový předseda by měl čelit ‚predátorům‘

Lidovky.cz: Tudíž nejde pouze o vyvození zodpovědnosti ze neúspěch strany?
I kdybychom měli 11 procent a ANO, KSČM, SPD většinu, tedy čekal by nás čas v opozici, tak bych udělal to samé. Bez ohledu na to, že volební výsledek TOP 09 není nijak skvělý a nesu za něj největší zodpovědnost.

Lidovky.cz: Jak vaše úterní prohlášení přijali ostatní členové předsednictva strany? Snažili se vás přesvědčit, abyste svůj postoj změnil?
Nejenom členové strany, ale mám poměrně zahlcený mail svými sympatizanty a příznivci, kteří mi psali, že volili topku kvůli mně, ať to nedělám. Pochopitelně taky chodili maily, ať už konečně jdu. První skupině chci adresovat své prohlášení, protože věřím, že můj krok pochopí.

Není vůbec jedno, jak silná bude opozice v příštích týdnech, měsících, letech. A zda bude tak silná, aby byla připravená převzít moc, aby to byla skutečně kvalifikovaná, kvalitní, přitažlivá opozice. Proto musí několik stran jít do příštích voleb na jedné kandidátce, o tom jsem bytostně přesvědčen a chci pro to udělat všechno. Jeden z těch kroků tohoto procesu je i to, že nebudu kandidovat, protože jsou proti mně nějaké předsudky a animozity z minulosti.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017.
Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017.

Lidovky.cz: V prohlášení nabádáte, že je nutno postupovat „nesentimentálně, tedy nepodléhat ani subjektivním pocitům křivdy“. Své rozhodnutí jste ale učinil právě kvůli předsudkům vůči vaší osobě. Neprotiřečí si to?
Spíš myslím na to, že máme občas tendenci si vyčítat, proč já jsem odešel od lidovců, proč lidovci nakonec neudělali koalici se Starosty a proč STAN odešel od nás. Jsou různé interpretace, různé pocity výčitek a křivd. Jakkoliv někdo z nás může tuto křivdu cítit palčivě, tak je to směšná maličkost vůči tomu, čemu čelíme a budeme čelit. Je nezbytné na to zapomenout a myslet na budoucnost.

Kalouskův pád. Od založení silného projektu k těsnému ‚vplutí‘ do sněmovny

Lidovky.cz: Jste přesvědčený, že skutečnost, kdy se stáhnete do pozadí, pomůže spojení středo-pravicových stran?
Chci pro to udělat všechno. Chci věřit, že nový předseda, proti kterému nebudou takové předsudky, může mít mnohem větší šanci. Já jsem tenhle návrh vyslovil před rokem v listopadu, zůstal oslyšen. Mezitím se scéna posunula a vidíme reálné volební výsledky. Věřím, že se může posunout i názor těch, kteří na to nereagovali tenkrát pozitivně.

Lidovky.cz: Měla by podle vašeho mínění být v tomto bloku zahrnuta i Česká pirátská strana?
Víte, já jsem ve svém prohlášení uvedl, že by se mělo dojít ke společnému postupu všech subjektů, které budou takové dohody schopny. Další výčet ze mě nedostanete, protože si myslím, že to už je úkol pro nového předsedu. Já ho nechci dopředu nijak omezovat.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017.

Lidovky.cz: Kdo by tím novým předsedou měl být? Navrhl jste někoho místo sebe?
Ne, myslím si, že mi to ani nepřísluší. Vidím tu řadu lidí, kteří mají veliký potenciál se během několika měsíců stát plnohodnotnými přitažlivými lídry. Oslovil jsem je, že bych si přál, aby kandidovali. Rozhodnou delegáti sněmu, já mám jenom jeden hlas. Jen jsem doporučil, abychom tolerovali lídra, který není zatížen předsudky ze svého působení z jiných stran, jako třeba já z KDU-ČSL.

Lidovky.cz: Měla by jeho volba být podmíněná zkušenostmi z vedení strany?
Není to tak. Chápu, že se ze mě vylučovací metodou snažíte získat mého favorita, ale já vám ho neřeknu.

Lidovky.cz: Mluví se o europoslanci Jiřím Pospíšilovi, který vstoupil do strany v neděli. Byl by on dobrým nástupcem?
Jsem velmi rád, že Jiří konečně do strany vstoupil. Pro nás mnohé udělal a jistě mnohé udělá. Kdyby se mě ale zeptal, zda mu to doporučuji (ucházet se o post předsedy), řekl bych mu, že ne. On je ve stejné situaci jako já. Nekandiduji proto, že chci uvolnit cestu diskuzím o integračním procesu a uvědomuji si, že jsem zatížen svou minulostí bývalého předsedy KDU-ČSL. Stejně tak on je zatížen svou minulostí bývalého místopředsedy ODS. Byl by na tom stejně jako já a panovaly by vůči němu předsudky a měl by limity stejně jako já. Měl by to být někdo bez tohoto limitu.

Europoslanec Jiří Pospíšil.

Lidovky.cz: Budete kandidovat na post místopředsedy sněmovny, nebo zůstanete v pozici řadového poslance?
Náš klub má sedm poslanců. Nemyslím si, že sněmovna by měla mít devět místopředsedů a sedmičlenný klub by podle poměrného zastoupení neměl na tom postu příliš trvat. Koneckonců v minulém volebním období měla málo poslanců ODS a také místopředsedu neměl, takže já to přežiji.

Lidovky.cz: TOP 09 tak o tuto pozici usilovat nebude?
Volby jsou tajné, nemohu slíbit, že nikdo z nás na tu pozici nebude kandidovat. Já to tedy nebudu, ale někdo z nás možná bude. Rozhodně to ale nebudeme brát jako křivdu, když nebude nikdo z nás zvolen.

Lidovky.cz: Hodnotíte volby jako svou osobní porážku?
Pro mě to není úspěch. Nevnímám to ale jako svou osobní porážku. Nepřednesl jsem na tiskové konferenci nekrolog, přednesl jsem stanovisko, ve kterém říkám, co je nezbytné udělat pro příští vítězství. Z vysoké politiky ale neodcházím a budu bojovat dál.

Lidovky.cz: Umíte si představit, že byste se do čela strany někdy vrátil?
Ze strany neodcházím, zůstanu na palubě. Nikdy neříkej nikdy, ale teď o tom nepřemýšlím. Nyní bych chtěl ze všech sil pomoci novému předsedovi, aby se mu podařilo být účasten v integračním procesu, který bude úspěšný v příštích volbách. Jde o mnohem víc než politické kariéry kohokoliv z nás. Jde skutečně o demokracii a zahraničně-politický azimut.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat