Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Politoložka: Středočeši vnímají Ratha jako oběť a pamatují Bendla

Česko

  12:43aktualizováno  13:52
Jak je možné, že ve Středočeském kraji i přes korupční aféru jejího exhejtmana Davida Ratha opět zvítězila ČSSD? Podle politoložky Vladimíry Dořákové jsou hlavní důvody dva: absence rozumné alternativy a četné aféry vládních stran, které překryly Rathův skandál. "Daří se trochu vytvářet image, že Rath byl vlastně obětí," říká Dvořáková v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Vladimíra Dvořáková. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Lidovky.cz: Jak je možné, že ČSSD, donedávna vedená zatčeným hejtmanem Rathem, ve středních Čechách opět vyhrála?
Ještě jsem se úplně nedostala k tomu, abych si udělala analýzu, ale důvodů je celá řada. Zaprvé, doba od zatčení Ratha už je delší a byla překryta dalšími skandály spjatými s vládní koalicí. Dopad Rathovy aféry na voliče byl tím pádem menší. Navíc se i trochu daří vytvářet image, že Rath byl vlastně obětí. Byl ve vazbě, a vemte si, že teď třeba Dalíka, i když to státní zástupce doporučil, do vazby nevzali. Řekla bych, že ta rovina, že Rath byl problém, trochu odezněla poté, co ze všech stran přišla nějaká zatčení.

Volby 2012 PŘEHLEDNĚ:

Lidovky.cz: A co ty další důvody?
Další důvodem byla jistě zkušenost s Bendlem (Petr Bendl byl do roku 2008 hejtmanem Středočeského kraje za ODS, pozn. red). Myslím si, že tam může být problém s alternativami, protože atmosféra, která byla v souvislosti s Bendlovým vládnutím ve vztahu k různým klientelistickým vazbám, výhodám, korupci a tak dále, byť nikdy nijak neprokázána, tam byla poměrně dost přítomná. Nakonec trochu utlumila pocit, že problémy se týkají jen jedné strany. Trochu mě ale překvapuje úplné vítězství ČSSD. Měla jsem pocit, že by se mohla objevit i nějaká mimostranická sdružení.

Sdružení Rathovy manželky zabralo prostor alternativám

Lidovky.cz: Čím to tedy je, že kromě čtyř velkých stran ve středních Čechách neuspěla žádná jiná?
Možná je to i tím, že potenciál převzalo hnutí, které šlo ve jménu Ratha (Středočeši 2012, pozn. red.). To vzalo určitou základnu nebo si udělalo image toho nezávislého kandidáta. 

Lidovky.cz: Ale Středočeši 2012 přece také nijak výrazně neuspěli, měli kolem 1,5 procenta hlasů.
No právě, oni neuspěli. Ale když se vytváří hnutí, tak ten moment, že už mám jedno hnutí, a vy máte vytvořit jiné a od něj se nějakým způsobem diferencovat, vám většinou zabere prostor tak, že už druhé takové hnutí nevznikne. Už tam něco je a je tomu věnována pozornost. V momentě kdy něco vznikne, a nemusí to být ani velmi silné, tak vám to může zablokovat určité jiné alternativy, které by se jinak prosadily. Čekala jsem ale, že bude více těchto malých hnutí i na úrovni ostatních krajů.

Autobusy zadarmo nehrály roli

Lidovky.cz: Nemůže být úspěch ČSSD způsoben i tím, že Středočeský kraj stále ještě proplácí třicetikorunové poplatky v nemocnicích a financuje žákům autobusy zadarmo, a voličům se to líbí?
Myslím si, že moc ne. Víte, kdyby šlo o dílčí procenta, tak to můžeme říci. Ale nemyslím si, že by to bylo takto výrazné. Otazníkem vždy je, kdo přijde k těm volbám, jaké sociální skupiny. Většinou chodívají spíše skupiny věkově starší, ovšem oproti tomu třeba často vzdělanější, kteří si uvědomují, že volby jsou důležité a vnímají to jako občanskou povinnost. Já bych to tedy nepovažovala za úplně super klíčovou otázku, a zvláště ne ve Středočeském kraji. Důležité to může být třeba na severu Moravy. Ale Středočeský kraj má jedno z nejnižších sociálních napětí.

Lidovky.cz: Nejvíce preferenčních hlasů ve středních Čechách získal lídr kandidátky ODS Raduan Nwelati. Čím to je a co to znamená?
Nemusí to znamenat vůbec nic, protože kroužkujete uvnitř kandidátky. Pokud máte dobře nastavenou kandidátku ČSSD, tak lidi nebudou kroužkovat. Když jim to vyhovuje, tak co by kroužkovali. V některých případech lidi kroužkují, protože si uvědomují, a to možná více právě i voliči ODS, nebo tedy voliči vzdělanější, že by ho mohl někdo překroužkovat. Tak ho i na prvním místě kroužkují, aby mu dávali jistotu. Kroužkováním mají lidi možnost vstoupit do toho, jak je kandidátka vytvořená. Pokud nemají potřebu řešit kandidátku, protože se jim zdá, že lidi na ní jsou v pohodě, tak kroužkovat nebudou.

Autor: