4. července 2017 6:00, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mor prasat v Česku. Střílení nemá smysl, opatření potrvají dva roky, říká expert

Divočáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Veterináři na Zlínsku v uplynulých dnech našli další prasata nakažená africkým morem. Ačkoliv se virus nepřenáší na člověka, ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád varuje, že představuje značný problém. V rozhovoru pro Lidovky.cz mimo jiné říká, že nákaza přinese velké ekonomické ztráty a nelze vyloučit ani její epidemii.

Od prvního případu nálezu afrického moru do nedělního večera našli veterináři na Zlínsku již sedmnáct uhynulých divočáku. Africký mor byl potvrzený zatím u čtyř z nich, přičemž tři prasata byla objevena ve vesnici Příluky a jedno v nedalekých Luškovicích.

Africký mor prasat

Africký mor prasat je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Charakteristický je téměř stoprocentní úmrtností. Nákazou může onemocnět prase domácí i divoké všech věkových kategorií.
Virus se nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech a sekretech a exkretech nemocných zvířat. Nakažená zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem, zvrací a mají cyanotickou kůži. Vakcína proti této nákaze v současné době neexistuje. V Česku se předtím choroba nikdy nevyskytovala.

Takzvaná zamořená oblast se od pondělí rozšířila na celý okres Zlín. Podle Semeráda svědčí události z posledních dní o tom, že nákaza by se mohla rozšířit i do dalších oblastí. „Vzhledem k tomu, že byla nalezena bachyně a selata, lze předpokládat, že se budou nacházet ještě další,“ přibližuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Hrozí rozšíření afrického moru prasat po celé České republice?
V krajním případě taková varianta může nastat. Na africký mor prasat, na rozdíl od všech nákaz, které se u nás objevily, neexistuje léčba nebo vakcinace. I v praseti, které na něj uhynulo, může virus přežívat až šest měsíců. Během této doby jsou schopna se nakazit další prasata, což je největší riziko.

Lidovky.cz: Mohli by tak v případě plošného rozšíření vyhynout všichni divočáci?
Nebezpečí tu je, ale přirozenou cestou postupuje nákaza kilometr až dva za měsíc.

Lidovky.cz: V jakém momentě by se dalo říci, že jde skutečně o epidemii?
Zatím se nákaza vyskytuje na jednom místě. V momentě, kdy by se začala šířit v celém Zlínském kraji, šlo by to za epidemii označit.

Ředitel Zlínské krajské veterinářské správy Zbyněk Semerád.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Lidovky.cz: Hrozí něco takového v nejbližší době?
V tuto chvíli nevíme. Situace bude nyní kulminovat. Uvidíme, jaké budou další nálezy.

Lidovky.cz: Co je třeba udělat, aby k epidemii nedošlo?
Vzhledem k tomu, že jde o divoká prasata, která se nepohybují po celém území, existují přirozené překážky jako dálnice nebo řeky, které šíření omezují. Lidé si ale musí uvědomit, že jde doopravdy o vysoce kontagiózní nákazu. Chovatelé by měli dodržovat biologickou bezpečnost a rovněž by neměli nic od podezřelých prasat nikam vozit. Když si udělají domácí porážku, tak ať vše skutečně zkonzumují v domácnosti chovatele. Ne že to rozvezou po celé republice.

Lidovky.cz: Myslel jsem, že pro lidi africký mor nebezpečný není.
Nevadí, že to sní příbuzní. Jestli ano, nic se jim nestane. Jde naopak spíše o to, že to nesní, někde to vyhodí, dostanou se k tomu divoká nebo domácí prasata a máme problém.

Lidovky.cz: Platí ta bezrizikovost i pro domácí mazlíčky?
Co se týče jiných druhů zvířat, neexistuje sebemenší ohrožení. O to je to horší ve vztahu k šíření nákazy, protože se jí nikdo nebojí.

Lidovky.cz: Nebylo by jednodušší divočáky zkrátka vystřílet?
Měli jsme tu již experta na africký mor z Itálie, který se problematikou zabývá 20 let. První otázka na něj samozřejmě byla: Začneme střílet a vybijeme to? On nás upozornil, že takto to vůbec nefunguje. Musíme zapomenout na klasický mor prasat, toto je o něčem jiném.

Divočáci (ilustrační foto).

Lidovky.cz: V čem je rozdíl?
Africký mor je obrovským problémem. Je mnohem nebezpečnější než klasický mor. Neexistují žádné prostředky k prevenci. U klasického moru je možno dávat divokým prasatům vakcíny, postupně jejich populaci „provakcinovat“ a riziko výrazně snížit, což v tomto případě nelze.

Lidovky.cz: Jakým způsobem se nákaza mezi prasaty šíří?
Prvně kontaktem s prasaty, ale také všemi výměšky – krví, močí, spermatem. Infekční je komplet celé prase včetně jeho produktů, tudíž i jejich prostřednictvím, pokud není maso tepelně ošetřeno. Virus je likvidován pouze vysokými teplotami. Teplo 80 stupňů Celsia musí být minimálně po dobu třiceti minut.

Lidovky.cz: Měli by mít chovatelé obavy? Mají možnost případné nákaze předejít?
U komerčních chovatelů jsou prasata v podstatném měřítku chována na uzavřených farmách, biochovů moc není. Většina chovů je tak v podstatě vůči vnějšku uzavřena. Jsou tam bariéry, hygienické smyčky, ploty, krmivo a podestýlka jsou umístěny uvnitř. Jedině tak mohou nákaze předejít.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz