Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soudce Šott: Bárta se usvědčil vlastně sám

Česko

  7:00
Výpověď Víta Bárty, v níž se objektivně doznal k trestné činnosti, nebyla zpochybněna žádným relevantním důkazem. Jaroslav Škárka naopak podle soudce Jana Šotta prokazatelně několikrát lhal a i výpověď Kristýny Kočí byla mimořádně nevěrohodná. "Hranice mezi běžnou politickou praxí a uplácením není pevně daná a je úkolem soudů ji hledat," říká soudce Šott v rozhovoru pro Lidové noviny.

Kdy jste se rozhodl, že vynesete právě takový rozsudek?
Rozhodnutí bylo senátní, takže já nemohu na tuto otázku úplně otevřeně odpovědět. Sešli jsme se již minulý pátek po závěrečných řečech, kdy jsme se dohodli, jakým způsobem má rozhodnutí vypadat. Senát se pak sešel ještě ve středu.

ČTĚTE TAKÉ:

Vnitrostranická korupce je věc, která u nás nemá precedens, a nebylo proto dopředu úplně samozřejmé, že má být trestána. Kdy jste si tuto otázku zodpověděl vy? Už když jste nařizoval hlavní líčení?
Ano, hned když přišla obžaloba. Řečeno úplně lidově, pokud tyto trestné činy jsou aplikovatelné třeba na fotbalové zápasy, tak je myslím celkem jednoznačné, proč jsou aplikovatelné i na fungování politických stran. Zvláště u strany, která je parlamentní stranou, podílí se na politické soutěži a je zčásti financována státem.

Ovšem na tuto otázku soud nakonec ve svém rozsudku neodpovídal. Výrok a odsouzení jsou primárně postaveny na tom, že pan obžalovaný Bárta ovlivňoval úplatky poslance ve vztahu k jejich postoji k jednomu konkrétnímu zákonu, což by mohl dělat kdokoli i mimo stranu. Došlo tedy oproti obžalobě k posunu a věc se dostala mimo vnitrostranický život.

Jaký klíčový důkaz vás vedl k odsouzení pana Bárty?
U pana Bárty je situace trochu zajímavá, protože tím klíčovým důkazem je výpověď pana Bárty. Samozřejmě ji potvrzovala řada dalších svědků. To klíčové – Bártovu motivaci – máme ale od něj.