Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozjetý Djokovič válcuje svět

Česko

INDIAN WELLS/PRAHA Zničil i nezničitelného španělského býka. Novak Djokovič letos válcuje celý tenisový svět silou, která bere dech.

Vyhrál turnaj Masters 1000 v Indian Wells, když nejprve v semifinále vyřadil Rogera Federera. A ve finále si poradil i s Rafaelem Nadalem. Už to je kousek hodný zápisu do historie. Pro Srba to byla 18. výhra v této sezoně. Zatím neprohrál.

Před letošním Australian Open řekl kouč Novaka Djokoviče Marian Vajda jednu větu, jež se mu musela do mysli vrátit po nočním triumfu jeho svěřence na turnaji v Indian Wells.

„Novak dospěl psychicky. Dříve pro něj bylo hrozně těžké hrát s vědomím, že porazí Federera a pak na něj čeká ještě Nadal,“ řekl v lednu.

Na americkém turnaji 23letý Srb ukázal, že už se i s tímto přetěžkým úkolem dokáže vypořádat. V semifinále turnaje kategorie ATP Masters 1000 nejprve vyřadil Rogera Federera, čímž si zajistil od pondělí pozici světové dvojky. V nedělním finále pak dokázal přemoci i Rafaela Nadala. Tuto cestu ušel už na druhém turnaji, po Davidu Nalbandianovi a Nikolaji Davyděnkovi jako teprve třetí hráč historie.

„Nemyslím si, že jsem neporazitelný. Jen se snažím hrát nejlepší tenis a dávám do všech zápasů maximum,“ usmíval se Djokovič, když se mazlil se svou šestou trofejí pro šampiona turnajů Series 1000 (po grandslamech největších turnajů sezony). „Věřil jsem si, i když jsem prohrával,“ připomněl, že v zápase triumfoval i přes ztracený set v poměru 4:6. Další dva ale ovládl 6:3 a 6:2 a především ve třetím setu na kurtu jednoznačně dominoval.

Přesto svému finálovému soupeři složil po zápase hlubokou poklonu. „Pro mě je Rafa nejlepším tenistou historie. Ve 24 letech toho dokázal hrozně moc, i když má o sedm gradslamů míň než Federer (9:16), pro mě je jedničkou a jednou Rogera určitě překoná,“ sypal ze sebe neporazitelný „Djoker“.

Letos vyhrál srbský národní hrdina všech 18 duelů, další dva navíc přidal na konci loňského roku ve vítězném finále Davis Cupu. Přesto ke svému cíli – pozici světové jedničky – má ještě hodně daleko.

Na Nadala ztrácí téměř čtyři tisíce bodů. Pokud Španěl nezažije výrazný propad, může o jeho sesazení uvažovat Djokovič až ve druhé polovině roku. „Novak hrál výborně. Ještě jsem ale neřekl poslední slovo,“ vzkázal Nadal rivalovi.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...