Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozkol u Zemanovců. Šlouf si kladl podmínky, vedení ho ignorovalo

Česko

  12:00aktualizováno  19:09
PRAHA - Miroslav Šlouf, lobbista s kontroverzní minulostí, podal vedení Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) ruku ke smíru. Žádný kompromis se ale nekonal. Vedení Zemanovců ponechalo pražskou kandidátku v podobě, jak o ní pod dohledem hradního kancléře Mynáře rozhodlo minulý týden. Tedy bez Šloufa a jeho věrných.

Do štábu Miloše Zemana dorazil i Miloslav Šlouf. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Pražská organizace SPOZ vyzvala vedení strany, aby vrátilo do boje o sněmovnu jí zvolené kandidáty. Zároveň přišla s kompromisním návrhem: pokud ji předsednictvo vyslyší, původní lídr kandidátky Miroslav Šlouf svoji nominaci stáhne. Jinak se chtěla  bránit, ale ne soudní cestou.

V Plzeňském krají vyřadili Portovou

Kvůli kandidátce je navíc dusno i v Plzeňském kraji, kde vedení z pozice lídra smazalo Ditu Portovou. Tamější organizace požadovala, aby ji vrátilo zpět.

"Jedničkou tam je pan Jan Kůrka, zlatý olympionik ve sportovní střelbě z malorážky. Dosavadní lídr pan Seemann musel kvůli vážnému zdravotnímu stavu, který by mu nedovolil věnovat se kampani, odstoupit," řekl LN místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš s tím, že na dalších dvou místech plzeňské kandidátky budou někdejší ministři z vlády Miloše Zemana - Eduard Zeman a Jaromír Schling.

Z kandidátky zřejmě úplně vypadla místopředsedkyně strany Dita Portová, která ji až do čtvrtečního jednání vedení strany vedla. "Budu to vědět až zítra. Vypadá to ale, že do voleb půjdeme už bez ní. Mrzí mě to," prohlásil Kůrka.

Hradní kancléř a jednička SPOZ ve Zlínském kraji Vratislav Mynář ale večer ČTK řekl, že kandidátky byly podány tak, jak je schválilo předsednictvo strany, s výjimkou Plzeňské kraje, odkud dosavadní lídr odstoupil. Jedničkou SPOZ v hlavním městě by tak měl být ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Za ním se seřadí šéf pražské organizace Luboš Smrčka a Zakaría Nemrah z Prahy 9. Podle internetových stránek pražského magistrátu, kam musely pražské odnože stran do 16. hodiny odevzdat seznamy kandidátů, Zemanovci v Praze odevzdali kandidátku již v pondělí.

Šlouf: Nikdo z vyškrtnutých kandidátů nebyl na jednání pozván

Pražská organizace Šloufa minulý týden zvolila do čela kandidátky, jenže hned druhý den ho předsednictvo vyškrtlo a nahradilo ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem.

"Shodli jsme se, že předsednictvo porušilo stanovy v těchto bodech: nemůže měnit pořadí na kandidátních listinách SPOZ, o všech personálních otázkách musí být hlasováno v tajné volbě a oni to prohlasovali veřejně, nikdo z vyškrtnutých kandidátů nebyl na jednání pozván," popsal Šlouf serveru Lidovky.cz pondělní jednání nespokojené pražské buňky.

ČTĚTE TAKÉ:

Městskou organizaci navíc popudilo, že svoje rozhodnutí jí nikdo ze šéfů SPOZ neoznámil. "Byl tam takový větší nepokoj, nespokojenost s jednáním vedením strany. Jestli nikdo nechce, abych vedl kandidátku, snad přijde a řekne: Nepovedeš kandidátku, protože...," míní Šlouf.

"Hlasy vyzývající k odchodu se docela masivně ozývaly"

Ten již minulý týden naznačoval, že pokud vedení strany kandidátku nevrátí do původního stavu, řada nominovaných ji opustí a tuto možnost organizace SPOZ v hlavním městě řešila i v pondělí. Zároveň ale nabídla vstřícný krok. "Ty hlasy vyzývající k odchodu se tam docela masivně ozývaly. Řekl jsem, že pokud nám bude původní kandidátka vrácena, v ten okamžik odstoupím, abych připravil půdu pro další jednání," slibuje Šlouf.

V úterý pražská organizace předala výzvu s nabídkou předsedovi SPOZ Zdeňku Štenglovi, on ani nikdo další z vedení na ní však do 17. hodiny nereagoval. "Vůbec nevím, jestli tam jsem nebo ne, nikdo s námi nekomunikuje," řekl v podvečer serveru Lidovky.cz Šlouf.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?