8. října 2019 12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozloučení s herečkou Chramostovou bude v pondělí 14. října, veřejnost může u rakve položit květiny

Divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová za své nekonformní postoje po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová za své nekonformní postoje po... | foto: ČTK

PRAHA Úmrtí Vlasty Chramostové pochopitelně zarmoutilo i herce z Národního divadla v Praze, v němž dvaadevadesátiletá herečka dlouhá léta působila. „Byla to žena, jejíž jméno se stalo symbolem statečnosti, pevných zásad a morálních postojů,“ stojí v textu, který Národní divadlo Praha zveřejnilo na svých webových stránkách.

Samotné rozloučení se slavnou herečkou bude v pondělí 14. října od 11 hodin, veřejnost může na místo přijít o půl hodiny dříve. Tehdy bude prostor na pokládání květinových darů a poklonu u rakve, stojí na webu.

Chramostová se narodila v Brně, avšak vyrůstala v obci Srkyje u Rouchovan. Studovala na Hudební a dramatické konzervatoři v Brně, po osvobození stála u zrodu brněnského Svobodného divadla, v sezoně 1945-194ž působila v Městském divadle v Olomouci.

Herečka Vlasta Chramostová.
Chramostová se angažovala v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům...

Následovala angažmá v Národním divadle v Brně, pražském Divadle na Vinohradech, Krejčově Divadle za branou či v Západočeském divadle v Chebu.

Patřila k prvním signatářům Charty 77, po jejímž podepsání jí byly zakázány veškeré umělecké aktivity. Po Sametové revoluci byla jmenována čestnou členkou Národního divadla v Praze, brzy se ale její členství změnilo v aktivní angažmá. Její poslední rolí bylo ztvárnění titulní role Babičky.

Zahrála si i v řadě filmů, například ve Spalovači mrtvol, Je třeba zabít Sekala či Kuře melancholik. Byla jedinou herečkou, kterou Václav Havel z divadelní verze přizval i do filmové adaptace svého Odcházení.

Lidovky.cz
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!