Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rozloučení s herečkou Chramostovou bude v pondělí 14. října, veřejnost může u rakve položit květiny

Divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. foto: ČTK

PRAHA - Úmrtí Vlasty Chramostové pochopitelně zarmoutilo i herce z Národního divadla v Praze, v němž dvaadevadesátiletá herečka dlouhá léta působila. „Byla to žena, jejíž jméno se stalo symbolem statečnosti, pevných zásad a morálních postojů,“ stojí v textu, který Národní divadlo Praha zveřejnilo na svých webových stránkách.
  12:21

Samotné rozloučení se slavnou herečkou bude v pondělí 14. října od 11 hodin, veřejnost může na místo přijít o půl hodiny dříve. Tehdy bude prostor na pokládání květinových darů a poklonu u rakve, stojí na webu.

Chramostová se narodila v Brně, avšak vyrůstala v obci Srkyje u Rouchovan. Studovala na Hudební a dramatické konzervatoři v Brně, po osvobození stála u zrodu brněnského Svobodného divadla, v sezoně 1945-194ž působila v Městském divadle v Olomouci.

Herečka Vlasta Chramostová.
Chramostová se angažovala v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům...

Následovala angažmá v Národním divadle v Brně, pražském Divadle na Vinohradech, Krejčově Divadle za branou či v Západočeském divadle v Chebu.

Patřila k prvním signatářům Charty 77, po jejímž podepsání jí byly zakázány veškeré umělecké aktivity. Po Sametové revoluci byla jmenována čestnou členkou Národního divadla v Praze, brzy se ale její členství změnilo v aktivní angažmá. Její poslední rolí bylo ztvárnění titulní role Babičky.

Zahrála si i v řadě filmů, například ve Spalovači mrtvol, Je třeba zabít Sekala či Kuře melancholik. Byla jedinou herečkou, kterou Václav Havel z divadelní verze přizval i do filmové adaptace svého Odcházení.

Autor: