8. října 2019 12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozloučení s herečkou Chramostovou bude v pondělí 14. října, veřejnost může u rakve položit květiny

Divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová za své nekonformní postoje po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová za své nekonformní postoje po... | foto: ČTK

PRAHA Úmrtí Vlasty Chramostové pochopitelně zarmoutilo i herce z Národního divadla v Praze, v němž dvaadevadesátiletá herečka dlouhá léta působila. „Byla to žena, jejíž jméno se stalo symbolem statečnosti, pevných zásad a morálních postojů,“ stojí v textu, který Národní divadlo Praha zveřejnilo na svých webových stránkách.

Samotné rozloučení se slavnou herečkou bude v pondělí 14. října od 11 hodin, veřejnost může na místo přijít o půl hodiny dříve. Tehdy bude prostor na pokládání květinových darů a poklonu u rakve, stojí na webu.

Chramostová se narodila v Brně, avšak vyrůstala v obci Srkyje u Rouchovan. Studovala na Hudební a dramatické konzervatoři v Brně, po osvobození stála u zrodu brněnského Svobodného divadla, v sezoně 1945-194ž působila v Městském divadle v Olomouci.

Herečka Vlasta Chramostová.
Chramostová se angažovala v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům...

Následovala angažmá v Národním divadle v Brně, pražském Divadle na Vinohradech, Krejčově Divadle za branou či v Západočeském divadle v Chebu.

Patřila k prvním signatářům Charty 77, po jejímž podepsání jí byly zakázány veškeré umělecké aktivity. Po Sametové revoluci byla jmenována čestnou členkou Národního divadla v Praze, brzy se ale její členství změnilo v aktivní angažmá. Její poslední rolí bylo ztvárnění titulní role Babičky.

Zahrála si i v řadě filmů, například ve Spalovači mrtvol, Je třeba zabít Sekala či Kuře melancholik. Byla jedinou herečkou, kterou Václav Havel z divadelní verze přizval i do filmové adaptace svého Odcházení.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!