8. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozmary hradního pána: tři možné scénáře dalšího vývoje vládní krize

Prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Existují tři scénáře, jak může prezident Miloš Zeman zareagovat na návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády a jak se k jeho rozhodnutí postaví politici.

Otočka premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) utnula diskuse o tom, zda demise předsedy vlády znamená konec celého kabinetu. Místo toho se teď řeší, jak se hlava státu může zachovat k návrhu premiéra na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

LN zmapovaly tři scénáře, jak se prezident Zeman může zachovat. V souladu s ústavou a jejím ustáleným výkladem i politickou praxí je možná pouze první varianta. Zbylé dvě jsou sporné a mohly by v případě napadení premiérem Sobotkou či Sněmovnou skončit u Ústavního soudu.

STANDARDNÍ: odvolání Babiše

„Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ stojí v Ústavě. Podle expertů jde o jednoznačné pravidlo a prezident nemůže odvolání ministra odmítnout.

Může však celý proces protáhnout. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již avizoval, že návrhem na odvolání Babiše se bude Zeman zabývat teprve po návratu z návštěvy Číny, tedy za dva týdny. Později Hrad dokonce platnost návrhu zpochybnil, protože obsahuje konkrétní datum odvolání. ČTĚTE: Prezident dá Sobotkovi prostor, aby se uklidnil a přemýšlel o svém osudu, říká mluvčí Ovčáček

„Ústava nestanovuje termíny, ale zvyklostí je, že je to v řádu několika dnů, než to prezident přijme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že by Zeman měl i v Babišově případě postupovat stejně. „Pokud bude prezident republiky dělat obstrukce, tak on bude viníkem té krize. Je potřeba, aby mu to všechny demokratické síly v zemi připomínaly velmi nahlas,“ uvedl Miroslav Kalousek, šéf opoziční TOP 09.

MOŽNÝ: Babiš zůstane

Podle ústavy sice prezident nemá možnost nevyhovět návrhu na odvolání ministra, opakovaně se ale spekuluje o tom, že Zeman může Babiše ve vládě udržet. Ministr financí na dotaz LN popřel, že by o setrvání ve vládě u prezidenta lobboval, ale Zeman by mohl Babišovo neodvolání brát jako další políček Sobotkovi.

Tato cesta není úplně nevyšlapaná. Podobně v roce 2011 odmítl odvolat tři ministry Nečasovy vlády za Věci veřejné prezident Václav Klaus. Premiér tehdy ustoupil a koaliční krize se vyřešila i bez odvolávání.

To však neznamená, že by se předseda vlády proti takovému postupu nemohl bránit. Pokud by prezident odmítl Babiše odvolat, mohl by zahájit kompetenční spor u Ústavního soudu. Ten by zřejmě rozhodl v řádu týdnů.

Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku, 2017.
Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku.

Druhou variantou je podání ústavní žaloby na prezidenta, dopustí-li se hrubého porušení ústavního pořádku. Pro případ neodvolání Andreje Babiše její podání nevyloučil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Je k tomu ale třeba shody třípětinové většiny poslanců i senátorů.

NEBEZPEČNÝ: Skončí Sobotka

Třetí scénář je spíše v rovině sci-fi. Dle některých spekulací by si prezident mohl vyložit Ústavu tak, že lze předsedu vlády odvolat i bez jeho demise. To je však dle expertů na ústavní právo nesmyslný a nebezpečný výklad. „Jednostranné odvolání by mělo parametr ústavního puče,“ míní Jan Kysela.

Sám Zeman navíc v prosinci 2015 uvedl: „Bohužel a ještě jednou bohužel, prezident nemá takovou kompetenci.“ Mylná je i úvaha, že prezident ve středu na Hradě dopředu přijal demisi premiéra. „Pokud ji předseda vlády nepodal, prezident ji nemohl přijmout,“ dodává Kysela.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz