Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rožmberkové nesedí v hrobce u stolu, leží v rakvích, ukázal průzkum

Česko

  13:22
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rožmberkové, kteří patří k nejvýznamnějším českým šlechtickým rodům, nebyli pochováni v hrobce vyšebrodského kláštera v sedě u stolu, jak se traduje, ale byli pohřbeni v rakvích. V jejich hrobce v kostele nacisté neukryli žádnou válečnou kořist.

Snímek, který pořídila sonda s kamerou v hrobce Rožmberků. foto: Geo.czČTK

Obě legendy vyvrátil archeologický průzkum hrobky, jež nedestruktivní metodou provedli jihočeští archeologové. "Jisté zatím je, že v hrobce je v cínovém sarkofágu pohřben poslední z Rožmberků Petr Vok," řekla vedoucí výzkumu Zuzana Thomová.

Petr Vok z RožmberkaPo georadarovém měření doplněným termometrickým a pyrotechnickým průzkumem se v presbytáři kostela Nanebevzetí Panny Marie podařilo sondou s kamerou proniknout do pohřební komory o rozměrech 5,35 krát 2,4 metry zaklenuté ve výšce asi 1,5 metru valenou klenbou, přičemž její vrchol byl 0,9 metru pod úrovní podlahy kněžiště, popsal geofyzik Jiří Šindelář.

Vedle hromady zetlelých prken z rakví se zbytky rozpadlých textilií a kosterních pozůstatků ležely přímo pod průzkumným vrtem vedle sebe dva cínové sarkofágy. Jeden z nich o rozměrech dva metry a šířce 70 centimetrů byl na víku zdoben reliéfem krucifixu, dále kvalitně vyhotovenými rožmberskými erby obrácenými dolu, což vypovídá o vymření rodu. Latinský nápis pak informuje o tom, že v sarkofágu byl pohřben poslední člen rodu Petr Vok z Rožmberka, uvedla Thomová.

"Význam tohoto průzkumu spočívá především v tom, že vůbec poprvé bylo podrobně zdokumentováno místo posledního odpočinku mnoha generací členů jednoho z nejpřednějších českých panských rodů," upozornila.

Snímek, který pořídila sonda s kamerou v hrobce Rožmberků.

Vyhodnocení průzkumu, který začal na jaře 2008, je ale zatím na samém počátku. Podle písemných dokumentů by mělo být v hrobce pohřbeno 39 členů rodu, 22 mužů a 17 žen. To zatím nelze ničím prokázat. Je možné, že ostatky byly následně z nevelké hrobky přeneseny jinam. S téměř určitostí, lze podle archeologů ale říct, že v hrobce nikdo nebyl od pohřbu Petra Voka v únoru 1612, tedy téměř 400 let. Ve druhém cínovém sarkofágu by mohla být pohřbena Vokova manželka Kateřina. Ten je ale pod vrstvou nánosů.

Termín Rožmberská hrobka, v níž mají být podle písemných pramenů pohřbeni všichni významní členové rodu, je podle některých památkářů nejspíše mýtus, hrobek mohlo být několik. Vědci jsou zatím rozhodnuti sarkofágy nenarušit.

"Metoda, jak nahlédnout nedestruktivně do jejich nitra, kde Vok údajně leží s mečem a šperky, zatím neexistuje," řekl Šindelář.

Snímek, který pořídila sonda s kamerou v hrobce Rožmberků.

Archeologové a odborníci z dalších vědních oborů průzkum provedli na žádost cisterciáků, kteří potřebovali zjistit technický stav podzemí a navrhnout, jak dále s památkou nakládat. Česko spolu s Horním Rakouskem připravují ke 400. výročí vymření rodu zemskou výstavu. Při té příležitosti by měla vyjít i rozsáhlá monografie.

Klášterní komplex byl založen ve druhé polovině 13. století a od samého počátku byl zamýšlen jako pohřební nekropole významného rodu Rožmberků.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat