Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpočet by měla sestavit nová vláda, shodl se Klaus s Nečasem

Česko

  10:04aktualizováno  11:10
PRAHA - Lídr ODS Petr Nečas na Hradě seznámil prezidenta Václava Klause s průběhem vyjednávání o většinové středopravé vládní koalici s TOP 09 a stranou Věci veřejné. Jednali o jednotlivých bodech programu. Nová vláda by měla být podle prezidenta v polovině července schopná aktivně jednat o návrhu státního rozpočtu pro rok 2011. Prezident Petru Nečasovi také řekl, že víkendový kongres ODS pozdraví dopisem.

Petr Nečas informoval prezidenta o průběhu koaličního vyjednávání. foto: ČTK

Václav Klaus se s Petrem Nečasem bavil o konkrétních bodech programu, například i o školném na vysokých školách. "Konkrétní model školného bude muset být dojednán v nové vládě. Není totiž možné, aby programové prohlášení vlády obsahovalo téměř paragrafové znění jednotlivých zákonů," řekl lídr ODS Nečas, kterého před 14 dny pověřil prezident jednáním o sestavení vlády.

Po víkendovém kongresu ODS se bude trojkoalice podle Nečase scházet denně a bude jednat na nejvyšší úrovni, aby došlo co nejrychleji k dohodě. "Otázka koaliční smlouvy je trochu jiná, než bývalo zvykem. Je skutečností, že se toho vyjednávání účastní dva úplně nové politické subjekty, takže míra podrobnosti koaliční smlouvy bude zřejmě vyšší," dodal Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

O personáliích v nové sněmovně a vládě se nehovořilo. "Shodly jsme se v tom, že by bylo velmi dobré, aby nově utvořená vláda byla tou vládou, která bude v polovině července aktivně pracovat na návrhu státního rozpočtu pro rok 2011," sdělil Petr Nečas.

Strany se prozatím neshodly ani v jedné ze sedmi vyjednávaných oblastí. Zajedno jsou například v otázce školného na veřejných vysokých školách, na snížení platů poslanců nebo na redukci funkcionářů sněmovny.

Trojkoalice uvedla, že dokončí jednání o programu koaliční vlády do konce června. Další týden si pak chtějí strany vzít na doladění některých rozporů, dohoda o novém kabinetu by měla být tedy hotová 7. července.

Klausův pozdrav přečte Nečas

ODS pořádá o víkendu kongres, Václav Klaus se ho nezúčastní. "Pan prezident se rozhodl zvolit cestu dopisu, který pošle delegátům kongresu, a požádal mě, abych já osobně ten dopis delegátům přečetl," řekl Petr Nečas.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!