Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozpočet by měla sestavit nová vláda, shodl se Klaus s Nečasem

Petr Nečas informoval prezidenta o průběhu koaličního vyjednávání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas informoval prezidenta o průběhu koaličního vyjednávání. | foto: ČTK

PRAHA Lídr ODS Petr Nečas na Hradě seznámil prezidenta Václava Klause s průběhem vyjednávání o většinové středopravé vládní koalici s TOP 09 a stranou Věci veřejné. Jednali o jednotlivých bodech programu. Nová vláda by měla být podle prezidenta v polovině července schopná aktivně jednat o návrhu státního rozpočtu pro rok 2011. Prezident Petru Nečasovi také řekl, že víkendový kongres ODS pozdraví dopisem.

Václav Klaus se s Petrem Nečasem bavil o konkrétních bodech programu, například i o školném na vysokých školách. "Konkrétní model školného bude muset být dojednán v nové vládě. Není totiž možné, aby programové prohlášení vlády obsahovalo téměř paragrafové znění jednotlivých zákonů," řekl lídr ODS Nečas, kterého před 14 dny pověřil prezident jednáním o sestavení vlády.

Po víkendovém kongresu ODS se bude trojkoalice podle Nečase scházet denně a bude jednat na nejvyšší úrovni, aby došlo co nejrychleji k dohodě. "Otázka koaliční smlouvy je trochu jiná, než bývalo zvykem. Je skutečností, že se toho vyjednávání účastní dva úplně nové politické subjekty, takže míra podrobnosti koaliční smlouvy bude zřejmě vyšší," dodal Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

O personáliích v nové sněmovně a vládě se nehovořilo. "Shodly jsme se v tom, že by bylo velmi dobré, aby nově utvořená vláda byla tou vládou, která bude v polovině července aktivně pracovat na návrhu státního rozpočtu pro rok 2011," sdělil Petr Nečas.

Strany se prozatím neshodly ani v jedné ze sedmi vyjednávaných oblastí. Zajedno jsou například v otázce školného na veřejných vysokých školách, na snížení platů poslanců nebo na redukci funkcionářů sněmovny.

Trojkoalice uvedla, že dokončí jednání o programu koaliční vlády do konce června. Další týden si pak chtějí strany vzít na doladění některých rozporů, dohoda o novém kabinetu by měla být tedy hotová 7. července.

Klausův pozdrav přečte Nečas

ODS pořádá o víkendu kongres, Václav Klaus se ho nezúčastní. "Pan prezident se rozhodl zvolit cestu dopisu, který pošle delegátům kongresu, a požádal mě, abych já osobně ten dopis delegátům přečetl," řekl Petr Nečas.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!