Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozšíření bylo úspěchem, EU je silnější, tvrdí Brusel

Česko

BRUSEL/PRAHA Rozšíření Evropské unie v letech 2004 až 2007 bylo velkým úspěchem. Vyplývá to ze zprávy vydané k pěti letům od největšího rozšíření EU, kterou včera schválila Evropská komise. Díky přijetí nových členských států se podle Bruselu stala unie silnější a také kulturně bohatší.

Včerejší dokument uvítali i čeští představitelé, jejichž země nyní EU předsedá. „Vítáme tuto studii především proto, že její výsledky jsou jednoznačně dobrou zprávou - a těch není v dnešní době nazbyt,“ uvedl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. „Je důležité vědět na základě pevných faktů, že cesta, kterou jsme se vydali společně před pěti lety, byla správná,“ dodal vicepremiér.

Podle odhadů Komise vzrostl od roku 1999 do roku 2008 příjem na hlavu v nových členských státech průměrně na 52 procent celounijního průměru z původních 40 procent. Brusel také odhaduje, že díky vstupu do evropského bloku rostlo hospodářství nových členských států každý rok o 1,75 procenta rychleji, než kdyby zůstaly mimo Evropskou unii.

„Rozšíření znamenalo ekonomický přínos pro nové i staré členské státy a také pro EU jako celek,“ reagoval na zprávu eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn. „Oblast, ve které vládne mír a prosperita, se tak rozšířila a patří do ní až 500 milionů lidí. Naše váha ve světě tak vzrostla,“ dodal. Komise zveřejnila svou zprávu o něco dříve. Páté výročí největšího rozšíření připadá až na 1. květen letošního roku. V roce 2004 do unie vstoupilo celkem deset zemí, mezi nimi i Česká republika. Poté se v roce 2007 přidaly ještě Bulharsko a Rumunsko.

Jak Brusel ve studii upozornil, po rozšíření se nenaplnily obavy některých starých členských států z přílivu pracovní síly ze střední a východní Evropy. „Počet lidí, kteří odešli, je velmi omezený (kolem 3,6 milionu,“ uvedla komise. Ne každý to ale vidí stejně. „Jak jsme předpovídali, k masovém migraci z východu na západ došlo. Nové členské státy tak přišly o množství mladých chytrých lidí, těch, kteří by jim nyní pomohli vypořádat se s finanční krizí,“ citovala agentura Reuters britského europoslance Nigela Farageho.

Přínosy rozšíření EU

* Evropská unie je nyní silnější a kulturně bohatší * starým státům EU se otevřely nové exportní trhy * příjem na hlavu v nových státech vzrostl od roku 1999 z průměrných 40%na 52 % celounijního průměru * Brusel odhaduje, že díky vstupu do Evropské unie rostlo hospodářství nových členů každý rok v průměru o 1,75% rychleji, než kdyby zůstali mimo blok

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....