Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvČísla nakažených podle ředitele Fakultní nemocnici Motol Miloslava Ludvíka neříkají veřejnosti nic o počtu nemocných. Ne všichni lidé nakažení covidem-19 se totiž dostanou do nemocnice. Důležitost proočkovanosti populace je podle Ludvíka vidět na rozdílech mezi kraji.
Nově nakažených je znovu přes 3200, přibývá i hospitalizovaných |
Například více zatížené jsou nemocnice v Moravskoslezském kraji, který je jedním z nejméně proočkovaných.
V největším zdravotnickém zařízení v Česku - pražské FN Motol nyní leží s covidem-19 patnáct pacientů, z toho pět v těžkém stavu. Nástup další vlny pandemie covidu-19 tedy její ředitel Ludvík zatím sám nepozoruje.
Většina hospitalizovaných je neočkovaných
Hovoří se o tom, že větší část covidových pacientů, kteří nyní plní lůžka nemocnic, není očkovaných proti covidu-19. Potvrzuje to i Ludvík. „Sedmdesát procent z těch patnácti pacientů nejsou proti covidu-19 naočkováni,“ řekl v Rozstřelu ředitel pražské nemocnice s tím, že několik z těch zbylých pacientů nemohlo být naočkováno kvůli kontraindikaci.
Ve FN Motol je naočkovaná drtivá většina pracovníků. „Devadesát procent zdravotnického personálu FN Motol je očkováno proti covidu-19,“ uvedl Ludvík s tím, že pět procent není kvůli nedávnému prodělání nemoci a pět procent je zatvrzelých odmítačů.
Ludvík v Rozstřelu připomněl, že Česko má léky, které snižují riziko hospitalizace, ale nevyužívají se. Jeho nemocnice aplikuje tyto léky v jednotkách za týden, přitom jejich účinnost je vysoká. Například užívaný lék REGN-COV2 však musí být podán do 10 dnů od nástupu příznaků nemoci.
„Ve chvíli kdy máte pozitivní PCR test a jste rizikovým pacientem třeba kvůli nadváze, diabetu nebo věku, tak vás lékař může poslat na infuzi. Jednu hodinu to do vás kapu, druhou hodinu vás pozorují a jdete domů. Hospitalizace na jednotce intenzivní péče se vám pak vyhne s téměř 100 procentní jistotou,“ popsal v Rozstřelu Ludvík aplikaci léku snižujícího riziko hospitalizace při nákaze covidem-19.
Ludvík: U dětí bych to řešil jako chřipku
„U dětí bych se k tomu choval jako ke standardní chřipce, protože je to opravdu neohrožuje,“ řekl v Rozstřelu šéf nemocnice v Motole, která je jednou z největších dětských nemocnic na světě.
Zvažované opatření ředitelů škol v některých covidem zasažených krajích udělit v pondělí a úterý ředitelské volno a prodloužit dětem podzimní prázdniny na týden by mohlo podle Ludvíka udělat medvědí službu.
Školy čelící covidu ať prodlouží podzimní prázdniny, navrhují města i kraje |
„Když budou doma, tak je někdo musí hlídat a zase to půjde k dědečkům a babičkám, nebo s nimi budou muset zůstat doma rodiče, kteří budou chybět ve svém zaměstnání, třeba v nemocnicích. A děti se budou více potkávat, než když jsou více méně homogenně v jedné třídě,“ míní Ludvík.
Přístup k očkování této věkové skupiny, tedy dětí do 12 let by měl být podle něj velmi individuální. „Očkování má bránit tomu, aby se člověk nedostal do nemocnice. Děti do 12 let se do ní skoro nedostanou,“ uvedl ředitel FN Motol.
Miloslav Ludvík je český manažer a politik a člen ČSSD. Rok byl také ministrem zdravotnictví, a to od prosince 2016 do prosince 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky. Ředitelem pražské Fakultní nemocnice v Motole je s onou roční přestávkou od roku 2000. Mezi roky 2002 až 2017 byl zastupitelem hlavního města Prahy.