Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záběry z nemocnice obavy nerozptylují, spíše opačně, řekl bývalý protokolář Forejt o Zemanovi

Česko

  11:38aktualizováno  11:53
Dříve byl Hrad autoritou, lidé k němu cítili úctu. Dnes se na to zapomnělo, jde na mě z toho smutek, řekl v Rozstřelu bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt. Video Miloše Zemana z nemocnice je podle něj nešťastné. Varoval před aktivací článku 66, představovalo by to nebezpečí, myslí si.

Jindřich Forejt byl v letech 2004 až 2016 ředitelem protokolu kanceláře prezidenta republiky. Z posledních událostí okolo prezidenta cítí smutek. „Vždycky mi záleželo, jaký obraz Hrad má. Dřív se těšil úctě a respektu, byla to autorita. Během posledních týdnů se na to trochu zapomnělo,“ řekl v pořadu Rozstřel.

Diví se vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), podle které není prezident schopen pracovní činnosti. „Co to konkrétně znamená, že není schopen pracovní činnosti? Že nemůže být v kanceláři 8 hodin denně, že nemůže držet propisku? Kdo rozebíral jeho činnost tak, aby byl schopen zhodnotit, jestli je schopen činnosti?“ ptá se Forejt. Pracovní činnost se podle něj nemůže a nesmí zaměňovat s mentální schopností vykonávat úřad.

Bývalý protokolář také varoval před aktivací článku 66, který by prezidenta dočasně zbavil pravomocí. Sáhnout k takovému kroku je podle něj velmi nebezpečné.

Někdejší hradní protokolář Jindřich Forejt po Skypu hostem pořadu Rozstřel

Záběry z nemocnice obavy nerozptylují, spíše opačně, říká Forejt o Zemanovi

Zdravotní stav je podle Forejta soukromý, ale veřejnost by měla vědět, zda je prezident schopný vykonávat svou funkci. 

Video pořízené v nemocnici je podle něj nešťastné. Pochyby podle něj jenom rozdmýchá. „Cítím z toho urputnost a smutek. Miloš Zeman patří k lidem, kteří mají vždy v kapse hřebínek. Vždycky se učísl,“ komentoval video.

„Když vidím záběry z nemocnice, tak si říkám, proč ta urputnost něco takového pořídit. Doufám, že pan prezident informaci o tom, že ho natáčí, měl. To aranžmá působí depresivně. Pokud tím někdo chtěl rozptýlit obavy a nervozitu, tak tím docílil možná opak,“ říká protokolář.

Ve videu navíc podle Forejta nezaznělo, že je přehráváno z pověření prezidenta. Navíc ho překvapilo, že ochranná služba souhlasila se vznikem těchto záběrů.

Otázky vyvolala také žena, která se na videu z nemocnice objevuje po boku prezidenta. Forejt potvrdil, že ví, o koho jde. „Nemohu a nechci k tomu více říct, je to soukromá věc. Ale chápu její přítomnost na tomto záznamu,“ uvedl.

V záběru je podle něj spousta nedořešených detailů, které poukazují na to, že se mohlo video natočit ve spěchu, a tato žena je jedním z nich.

Telefon prezidenta omezuje

Prezident s médii komunikuje přes prostředníky. Forejt potvrdil, že stejně to fungovalo i za jeho působení. Akorát tehdy spolupracovníků bylo více, uvedl. Pokud byl Zeman na Hradě, dalo se mu zavolat přes sekretariát. Mobilní telefon pro něj byl omezením svobody, nechtěl ho mít. „S počítačem ale pracoval obstojně,“ uvedl. 

Kritice nyní čelí hradní kancléř Vratislav Mynář i prezidentův poradce Martin Nejedlý. „O Martinu Nejedlém si myslím mnoho věcí. Nemyslím si, že by patřil mezi špiony. V mé přítomnosti nedošlo k tomu, že bych si něco takového mohl myslet, ale divoké sny může mít každý, kdo se s člověkem jeho typu potká,“ komentoval Forejt.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Jindřich Forejt se domnívá, že by zákonodárci měli v budoucnu možná lépe formulovat kdy a za jakých okolností o zdravotním stavu ústavních činitelů informovat. Taková právní úprava zatím v Česku chybí.

„Každý veřejný činitel, který vstupuje do veřejného prostoru, odevzdává se službě vlasti, musí souhlasit s tím, že jeho právo na soukromí nebude stoprocentní. To, jestli je schopný výkonu funkce, je informace zásadní a měli bychom ji mít,“ vyjádřil se dříve.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat