Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bobošíková se po rozhodnutí soudu raduje, Dlouhý jej respektuje

Česko

  13:40aktualizováno  13:45
PRAHA - Jana Bobošíková má radost z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který ji svým dnešním rozhodnutím vrátil do boje o prezidentské křeslo. Kandidátka a šéfka strany Suverenita to dnes řekla ČTK. Vladimír Dlouhý, jehož vyřazení z prezidentské volby soud potvrdil, názor NSS respektuje a nyní promýšlí další kroky.

Jana Bobošíková při volbě prezidenta foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vyjádření senátora Tomia Okamury ČTK zjišťuje.

Ministerstvo vnitra rozsudek respektuje, ale stále odmítá, že by jeho způsob výpočtu neplatných podpisů v boji o Hrad byl zásadně chybný. Podle NSS však vnitro skutečně postupovalo nesprávně a Bobošíková potřebný počet podpisů získala.

Kandidátka se zatím omezila jen na stručné vyjádření, že má z rozhodnutí radost. Jinak odkázala na plánovanou odpolední tiskovou konferenci.

Briefing svolal také senátor Okamura, který se volby podle NSS nebude moci zúčastnit. Dlouhý poslal ČTK prohlášení, ve kterém uvedl, že rozhodnutí NSS respektuje a další kroky oznámí v pondělí poté, co důkladně prostuduje zdůvodnění názoru soudu.

K TÉMATU:

"Pokud můj právní tým neshledá v odůvodnění Nejvyššího správního soudu zásadní pochybení, budu postupovat v souladu se svými dřívějšími prohlášeními a nebudu hledat zastání u Ústavního soudu," vysvětlil Dlouhý. Jeho hlavním cílem prý je, aby první přímá prezidentská volba byla důstojná a konala se ve stanoveném termínu.

Dlouhý je nicméně stále přesvědčen, že potřebný počet podpisů občanů, kteří jej podporovali, získal. "Ve sbírání podpisů jsem postupoval otevřeně a čestně," zdůraznil vyřazený kandidát.

Nejvíce podpisů při ministerské kontrole správnosti údajů na peticích ztratil Okamura. Přišel o 26 000 podpisů z téměř 62 000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35 751. Podobně Dlouhému bylo započteno jen 38 687 z více než 59 000 odevzdaných, 20 500 podpisů se mu odečetlo. Nejlépe z této trojice dopadla Bobošíková. Ministerstvo jí podle svého postupu škrtlo 11 000 podpisů, 45 429 jí nechalo.

Rozhodnutí NSS uvítal i Jan Fischer, jeden z favoritů prezidentské volby. Uvedl, že o prezidentovi má rozhodnout hlasování občanů, a ne administrativní nebo matematické kličky. "Od samého počátku jsem vnímal postup ministerstva vnitra jako chybný, nejen jako statistik, ale i z hlediska prostého selského rozumu," uvedl.

Autoři: ,