Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
13. listopadu 2015 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek písmem: Rath mohl přijít o všechen majetek, chtěl ukrýt miliony

David Rath u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath u soudu | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Soud mu zkonfiskoval 22 milionů, David Rath ale ještě může mluvit o štěstí. Mohl mu totiž propadnout veškerý majetek, jak žádal státní zástupce. Z písemného rozsudku nad expolitikem vyplývá, že se snažil zabavené miliony uchránit před zabavením za pomoci otce Ratmíra.

Státní zástupce Petr Jirát žádal, aby Rath přišel o vše. Soudci ale takový trest přišel příliš tvrdý. „Není žádných pochyb, že vzhledem k charakteru a rozsahu spáchané trestné činnosti bylo možno takový trest obžalovanému uložit, nicméně soud jako přiměřený zákonným kritériím volil trest propadnutí té části jeho majetku, v jakém byla u něj v bydlišti nalezena hotovost v tuzemské měně, v měně euro a v jaké byly velmi krátce po zahájení trestního stíhání prostředky z účtu Ratha zaslány na účet jeho obhájce,“ napsal Pacovský do čerstvého písemného odůvodnění, s nímž se server Lidovky.cz jako první seznámil.

Rathovi tak prozatím nepravomocně propadlo zhruba 22 milionů korun, přičemž stejnou sumu plánoval podle rozsudku převzít na úplatcích. Nakonec u něj však skončilo „jen“ 16 milionů, protože ho zatkla policie. Velkou část ze zabavených peněz se ale snažil podle rozsudku odklonit.

Společně s otcem se s justicí přetahovali zejména o 8,6 milionů a 44 tisíc eur, které kriminalisté zajistili při domovní prohlídce. Rath starší tvrdil, že 7,5 milionu a 39 300 korun z této sumy měl u syna uloženo na nákup domu. Částku si prý vydělal jako lékař v Kataru.

Peníze otci nepatřily

Pacovského však nepřesvědčil. „Takové tvrzení soud vyhodnotil jako účelové vedené snahou uchránit tyto nemalé finanční prostředky před jejich postihem v rámci trestního řízení,“ napsal do verdiktu. Předně soudce neuvěřil příběhu o nákupu nemovitosti. Těžko si lze podle něj představit, jak jde Rath starší koupit dům s tak velkou sumou v hotovosti.

Trest pro Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z krabice od vína

„Soud také považuje za nevěrohodné tvrzení, že o tyto prostředky se Rath starší nijak nezajímal ani po smrti své manželky, přestože předtím uváděl, že o tyto prostředky se starala právě ona. Závěru, že tyto finanční prostředky pocházely skutečně z jeho práce potom především jednoznačně nesvědčí listiny vztahující se k dědickému řízení po zemřelé manželce Evě Rathové,“ píše Pacovský.

V rozsudku tak přitakal státnímu zástupci Jirátovi, který již na dědické řízení upozornil v závěrečné řeči. Ve zkratce: pokud by peníze skutečně vydělal Rath starší, jistě by podle nich byly součástí dědického řízení po jeho zesnulé manželce. Jenže se tak nestalo.

Vše podle Pacovského naopak nasvědčuje faktu, že doma Rath skladoval miliony z úplatků. „Za situace, kdy přebíral milionové částky na úplatcích (viz 7 milionů korun zajištěných u něj při jeho zadržení), jistě nemohl tyto prostředky ukládat v těchto objemech například do finančních ústavů,“ upozorňuje Pacovský. Zároveň ale dodává, že u peněz nalezených v Rathově domě na rozdíl od těch z krabice od vína nebylo prokázáno, že by pocházely z konkrétního skutku, za nějž byl odsouzen.

Otec Davida Ratha u soudu.

Otec Davida Ratha u soudu.

Kromě peněz z domu a krabice zkonfiskoval soud Rathovi také 5 milionů z účtu advokáta Adama Černého. Peníze totiž odeslala Rathova manželka Eva těsně po jeho zatčení. „Snaze zabránit postihu těchto prostředků orgány činnými v trestním řízení zde opět nepřímo svědčí skutečnost, že tyto účty Davida Ratha fakticky byly na účet obhájce po zahájení trestního stíhání převedeny v celé jejich aktuální výši,“ konstatuje Pacovský.

Soudce jako z pohádky

Podle Ratha soudce pro konfiskaci peněz nepředložil žádné důkazy. „Prostě si to myslí a je to. Soudce jako z pohádky,“ rýpl si prozatím nepravomocně odsouzený expolitik. Rath se rychle vypořádal i s otázkou, proč otcovy peníze nebyly součástí dědického řízení po matce.

„Je věcí dědice, co přihlásí a co ne. Z mojí zkušenosti tak 90 procent dědiců neuvede, co mají doma v trezoru, proč by to dělali?“ míní Rath. Hned dva notáři oslovení serverem Lidovky.cz nicméně jeho tvrzení popírají. „Peníze je rozhodně nutné přihlásit, jinak to může být považováno za krádež. Navíc u větších obnosů potřebují dědicové titul. Zkrátka je nutné přihlásit veškerý majetek,“ uvedla například notářka Helena Čapková.

Expolitik odsouzený na 8,5 roku se proti rozsudku odvolal. Lze očekávat, že tak učiní i žalobce Jirát. V případě již dříve odsouzených manželů Petra a Kateřiny Kottových již odvolání avizoval. A to právě kvůli tomu, že Pacovský nevyhověl obžalobě a páru nevzal veškerý majetek.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.