10. ledna 2011 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek v kauze Berka psal soudce 269 dní. Detailně líčí zákulisí gangu

Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | foto: ČTK

PRAHA Na jaře 2003 byl zatčen ústecký soudce Jiří Berka a konkurzní gang kolem něj. Na podzim 2006 začal proces. Loni v dubnu padl trest; poté 269 dnů (!) vznikalo písemné odůvodnění. Teď je hotovo; jsme první, kdo ho má.

Soudce jako člen zločinného spolčení – tak strašná věc se neobjevila nikdy předtím ani potom. Policie postupně zatkla jeho, tři konkurzní správce, skrytou hlavu celého gangu, obvinila tři pomocníky a dva znalce.

Soudce Zdeněk Kučera rozdal loni v dubnu tvrdé tresty: třikrát 9 let a propadnutí majetku pro Berku, hlavu gangu Větrovce a hlavního konkurzního správce Thonata. Pět jejich pomahačů dostalo 6,5 až 8 let a těžké pokuty. Tři byli zproštěni viny, u jedné obžalované soud upustil od potrestání.

Co z toho Berka měl, že riskoval talár? Jak gang fungoval a jak byl nakonec odhalen? Na to dává odpověď až nynější – rekordně zpožděné – odůvodnění rozsudku.

Informace ze zákulisí konkurzní mafie najdete v nové příloze Právo a justice

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!