Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. října 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek v kauze Rath: Manipulace s krabicí? Ryze účelová obhajoba, píše soudce

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA S krabicí obsahující sedm milionů po zadržení Davida Ratha nikdo nemanipuloval a jeho stížnosti jsou ryze účelové. V prvním rozsudku kauzy Rath nad manžely Kottovými s manažery stavebních a zdravotnických firem to konstatuje soudce Robert Pacovský. Server Lidovky.cz se s čerstvým dokumentem exkluzivně seznámil.

Veškeré pochybnosti podle soudce Roberta Pacovského vyvrátil druhý záznam, jímž u soudu Rathovu obhajobu zaskočil státní zástupce Petr Jirát.

Ratha s krabicí od vína zadrželi kriminalisté v květnu 2012. Odnášel si v ní sedm milionů korun jako úplatek za přestavbu zámku v Buštěhradu. Expolitik po celou dobu tvrdí, že o žádných penězích nevěděl a škatule mu po zadržení minimálně na deset minut zmizela z dohledu. Policisté mu tak prý mohli miliony podstrčit.

Pacovský v rozsudku exhejtmanovu argumentaci rozstřílel. „Toto jeho tvrzení však zcela bezpečně jako ryze účelovou obhajobu vyvrací druhý policií poskytnutý videozáznam ze zadržení. Z toho je totiž jasně patrné, že obviněný mohl krabici po celou dobu prohlídky nejen vidět, ale především lze mít za vyloučenou jakoukoliv manipulaci s touto krabicí či s jejím obsahem před jejím otevřením a nalezením hotových peněz v ní,“ napsal v prvním rozsudku v úplatkářské kauze , který má server Lidovky.cz k dispozici. Pacovský ho vynesl letos v dubnu, písemné vyhotovení však soud rozeslal nepravomocně odsouzeným až tento týden.

Žádná manipulace

Druhý záznam z mikrokamery umístěné na uniformě jednoho z policistů nechal u soudu v srpnu 2013 promítnout státní zástupce Petr Jirát. Původně ho podle svých slov nechtěl vůbec použít, rozhodl se tak až po opakovaných výpadech Rathovy obhajoby.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.
Státní zástupce Petr Jirát

„Že tento ‚druhý‘ záznam nebyl nijak manipulován či stříhán, jasně vyplývá například z jeho porovnání se záznamem prvním. Evidentně se jedná o záznam naprosto stejné události, která byla pouze kamerou snímána z jiného úhlu pohledu,“ odmítl jakékoliv pochybnosti Pacovský.

Krabice představuje stěžejní důkaz proti Rathovi, soudce ostatně v rozsudku zopakoval, že tehdejší hejtman stál v pozadí korupčního stroje. „Dohlížel na hladký průběh schvalovacích procesů v orgánech kraje a případně ROPu,“ popsal v písemném verdiktu soudce.

První rozsudek se nicméně přímo Ratha netýká, kvůli průtahům ho Pacovský vyloučil k samostatnému projednávání, a tak si odsuzující verdikt vyslechl až letos v červenci. Pacovský ho i tak opakovaně v rozsudku nad Kottovými a spol. zmiňuje. Kottovy soud v dubnu nepravomocně poslal na 7,5 roku za mříže a nechal jim propadnout majetek. Rath odešel s 8,5 lety za mřížemi a propadnutím majetku.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?