Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rozvědka se bojí čistek

Česko

Skandál kolem záznamu schůzky hradního kancléře s lobbistou dostal službu pod tlak

PRAHA Z Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky, odchází klíčový muž. Podle informací LN je jím dosavadní náměstek ředitele rozvědky Jan Beroun, který má fakticky na starosti řízení veškerých zpravodajských operací.

Důvodem Berounova odchodu má být atmosféra, která nyní ve službě panuje v souvislosti s únikem videozáznamu schůzky hradního kancléře Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem. Rozvědka ovšem informaci odmítá potvrdit s tím, že jí to neumožňuje zákon. „Příslušnost ke službě je utajovanou informací. Služba se proto nemůže jakkoli vyjadřovat k tomu, kdo je, či není jejím pracovníkem,“ řekl LN mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer.

Příliš sdílný nebyl ani sám Beroun. „Tak to úplně není,“ odpověděl LN na dotaz, zda je pravda, že podal výpověď a nyní je na dovolené. Informaci ovšem potvrdily dva nezávislé zdroje: vysoký úředník ministerstva vnitra, pod které rozvědka spadá, a zdroj přímo z tajné služby.

V rozvědce nyní panuje napjatá atmosféra kvůli úniku videozáznamu, na němž je zachycena lednová schůzka Weigla se Šloufem v pražském hotelu Savoy.

Z úniku videa je podezřelý agent rozvědky Petr Bakeš. Ten měl podle jedné z vyšetřovacích verzí, o níž mluví premiér Mirek Topolánek, požádat o video pracovníka Útvaru zvláštních činností Jiřího Dvořáka a později jej prostřednictvím bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka a poradce Lidového domu Petra Dimuna předat médiím.

Bakeš již byl postaven mimo službu, na vyšetření úniku nyní pracují vyšetřovatelé rozvědky i Inspekce ministra vnitra. Bakeš, Randák i Dimun jakoukoli spojitost s případem odmítají.

Lidé v rozvědce se teď obávají, že v souvislosti s případem uniklého videozáznamu přijdou čistky. Nepřímo to minulý týden v rozhovoru pro server Týden.cz naznačil i premiér Topolánek.

„Nepochybně to povede i ministra vnitra k výrazným změnám, protože minule, když provedl tu první, tak všichni křičeli, že je to útok na demokracii. Ukazuje se, že ten řez do Úřadu pro zahraniční styky a informace měl být mnohem zásadnější,“ řekl doslova Topolánek v narážce na předloňské vyhození ředitele Randáka.

Podle informací LN by se čistka mohla týkat například pracovníka rozvědky Martina Uhra, který figuroval v nedávném skandálu s únikem tajných informací Bezpečnostní informační služby, v níž dříve pracoval. Jakoukoli vinu na úniku se ale Uhrovi nepodařilo prokázat, celý případ vyzněl do ztracena.

Sněmovní komise pro kontrolu BIS ve své veřejné zprávě nedávno konstatovala, že BIS má data pod kontrolou a nepodařilo se zjistit, kdo je vynesl. Na znění tajné zprávy pro vládu se členové komise, kterou vede poslanec ČSSD Jeroným Tejc, vůbec nedokázali shodnout, a tak její sepsání zrušili.

Beroun patří k nejlepším odborníkům v českých zpravodajských službách. V minulosti stál například u zrodu speciálního útvaru na ochranu svědků, po pádu Jiřího Koláře byl v roce 2005 horkým favoritem na místo policejního prezidenta.

„Pokud Jan Beroun odejde, bude to velká ztráta. Je to jen další důkaz špatné personální politiky a rozkladu bezpečnostních složek,“ řekl LN stínový ministr vnitra a bývalý Berounův nadřízený František Bublan (ČSSD).

***

„Pokud Jan Beroun odejde, bude to velká ztráta. Je to další důkaz špatné personální politiky a rozkladu...“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!