Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahraniční rozvědka jako jediná nemá vlastní zákon, ten připravíme, slíbil Fiala

Česko

  9:53
Úřad pro zahraniční styky a informace chrání Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mimo jiné mezinárodní terorismus a politický extremismus. Premiér Petr Fiala s ministrem vnitra Vítem Rakušanem završil cesty po domácích tajných službách a rozvědkách při seznámení se s činností úřadu v čele s ředitelem Vladimírem Posoldou.

„S ministrem vnitra jsem diskutoval s ředitelem úřadu panem Posoldou. Je pravda, že o civilní rozvědce se toho moc neví a to je správně. Chci říci, že vláda o činnosti úřadu ví velmi dobře a náš stát může tuto činnost využívat, i poskytované informace, které jsou důležité a zásadní,“ uvedl premiér Fiala na začátku tiskové konference. Podle svých slov završil návštěvy všech tajných služeb a rozvědek v Česku.

„Úřad nám dává cenné informace. Pan ředitel Posolda přebíral úřad v určité situaci, situaci nestability. Byla tu řada problémů a jsem přesvědčen o tom, že se mu podařilo úřad stabilizovat a je to vidět i na kvalitě informací,“ dodal.

„Čelíme řadě bezpečnostních situací ve světě a včasné zpravodajské informace jsou relevantní. Je více hrozeb, cizích velmocí, kybernetických útoků a Česká republika se musí být schopna bránit. A tomu právě tato rozvědka pomáhá. Funguje zde důvěra a úzká spolupráce,“ dodal. Podle premiéra je také civilní rozvědkou, která nemá dosud svoji zákonnou úpravu, ale to se má brzo změnit.

Premiér Fiala se vyjádřil i k nelegální migraci, která narůstá. „Udělala se řada opatření, včetně kontroly na hranicích, ale i díky jednáním s řadou dalších zemí. To vše můžeme považovat za úspěšné a trasa přes naše území byla přerušena,“ uvedl premiér. „Musíme tvrdě potlačovat převaděče,“ dodal.

Ministr vnitra Rakušan poděkoval všem zaměstnancům, ale i řediteli Posoldovi. „Tato služba má i u zahraničních partnerů dobré renomé. Efektivní spolupráce se zahraničím nám pomáhá. S panem ředitelem jsme v pravidelném kontaktu a zcela zodpovědně mohu říci, že tyto informace přispívají k strategicky správným informacím,“ řekl Rakušan.

„Potvrzuji slova pana premiéra, pracuje se na zákonu, který bude zastřešovat tuto službu, získá legislativní oporu. S panem ředitelem na tom pracujeme, věci konzultujeme a v brzké době se to dostane do legislativního procesu,“ dodal.

I ministr Rakušan se vyjádřil k nelegální migraci, kdy řekl, že je třeba pracovat s řadou faktorů, ale i spolupracovat mimo EU, kde cesty nelegálních migrantů obvykle začínají. „Jak řekl pan premiér, daří se nám nelegální migraci odhalovat, výrazně se snížila díky skvělé práci všech zainteresovaných,“ řekl Rakušan.

Ředitel Posolda poděkoval za návštěvu Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.