Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozvod i u notáře? Většina Čechů je pro hlavně kvůli rychlosti a snadnosti procesu

Česko

  6:00
PRAHA - Drtivá většina rozvedených párů by uvítala možnost ukončit manželství u notáře. A to hlavně kvůli rychlosti a snadnosti procesu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK, který mají LN k dispozici.

Rozhodnutí soudu je pro mnohé páry příliš zdlouhavé. foto: Shutterstock

Leden, měsíc rozvodů. Úvod roku nahrává podle odborníků žádostem o rozdělení manželského svazku

Nesporný rozvod, kdy jsou manželé schopni se dohodnout na vypořádání majetku i ­péči o děti, trvá dle průzkumu průměrně půl roku. Ve čtyřech procentech případů i déle než rok. Přesunem této agendy by se proces zkrátil. „Bylo by to vždy individuální, ale odhaduji, že by to zabralo zhruba měsíc,“ uvedl Radim Neubauer, prezident Notářské komory.

Právě kvůli rychlosti a neformálnosti procesu by se raději než u soudu rozvedlo u notáře 85 procent respondentů.

Notáři manželství rozvádějí třeba v Rumunsku, Francii či Španělsku. Česká legislativa zatím takovou možnost nezná. Navíc ministerstvo spravedlnosti se k případné změně staví vlažně.

„Myšlenku přenesení pravomoci v souvislosti s rozvodem ze soudů na notáře nepodporujeme. Šlo by o zásadní změnu, jež souvisí se samotným chápáním významu manželství ve společnosti,“ uvedla Lucie Machálková z tiskového odboru resortu spravedlnosti.

Skutečnost, že myšlenka vyvolává odlišné reakce i mezi odborníky, potvrzuje prezidentka Unie rodinných právníků Daniela Kovářová. „Naši klienti by takové řešení přivítali. Je ale otázka, zda chce naše společnost rozvodové řízení uspíšit,“ upozorňuje.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat