Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozvodněná Tibera ohrozila Řím

Česko

Itálii sužují obrovské povodně. Zaplavení hrozilo o víkendu i historickému centru Říma

ŘÍM Už několik desetiletí nebyly historické památky Říma v takovém ohrožení. Záplavy, jež vznikly po vydatných, dlouhotrvajících deštích a které vedle italské metropole sužují i většinu Itálie, si vyžádaly už nejméně pět obětí.

V Římě v sobotu kulminovala řeka Tibera, hladina řeky dosáhla 12,5 metru, což je absolutní rekord za několik posledních desetiletí.

Historickému centru Říma hrozilo zatopení, pokud by hladina Tibery dál stoupala. Primátor města Gianni Alemanno ale již v sobotu prohlásil, že situace se stabilizovala, voda však zatopila několik podchodů, zastavila vlaky a letecký provoz. V neděli pak začala hladina pomalu klesat.

Římské úřady ale přesto vyzvaly obyvatele, aby nepoužívali auta. Silnice tak měly zůstat volné pro vozidla záchranných složek.

Stovky Římanů a turistů přes varování úřadů vyrazily k Tibeře, aby si masu valící se vody s bahnem a větvemi stromů vyfotili. To se vymstilo sedmadvacetiletému Irovi, který do řeky spadl. Podle policie se muž, který do Itálie údajně přijel na svatbu, pravděpodobně utopil.

Úřady také evakuovaly několik velkých romských táborů, které stály bezprostředně podél řeky, a některé obyvatele jihozápadního římského předměstí Ostia.

Mnohé lodě a hausbóty se utrhly z přístavišť na Tibeře. Jedna plovoucí restaurace narazila do mostu. Členové civilní obrany se ji pokoušeli vyprostit, protože blokovala volný průtok vody. Během neděle se počasí v Římě zlepšilo, takže obyvatelé začali odklízet škody. Meteorologové ale nadále varují před novými dešťovými srážkami. Ty by ale neměly být tak silné, jako tomu bylo v minulých dnech.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...