Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rozvojové země sníží cla

Česko

ŽENEVA Skupina 22 rozvojových zemí včera podepsala návrh dohody na snížení cel průmyslových produktů nejméně o pětinu. Dohoda má od příštího roku podpořit obchod mezi zeměmi jižní polokoule a byla uzavřena v rámci ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO).

Mezi zeměmi, které podepsaly dohodu, jsou Brazílie, Indie, Argentina či Jižní Korea. Chybí mezi nimi Čína. Tyto země mají celkem 2,6 miliardy obyvatel, na celosvětovém hrubém domácím produktu se podílejí 13 procenty, na obchodu 15 až 18 procenty, na zemědělské produkci 43 procenty a průmyslové produkci 16 procenty.

Ministr zahraničí Argentiny Jorge Taiana uvedl, že dohoda ukazuje, že rozvojové země mají zájem uzavřít dohodu o rozšíření obchodu a nejsou zodpovědné za to, že jednání katarského kola o liberalizaci obchodu v rámciWTO stagnují. „Je to jasná ukázka toho, že rozvojové země chtějí pokračovat v posilování obchodu mezi zeměmi jihu a v procesu liberalizace slučitelného s rozvojem,“ řekl Taiana novinářům.

Podle dohody země sníží cla u nejméně 70 procent zboží o nejméně 20 procent. Přesné snížení a seznam zboží, kterého by se nižší cla měla týkat, země chtějí projednat do konce září 2010. Snížení cel by mohlo zvýšit obchod mezi těmito zeměmi o osm miliard dolarů (137,1 miliardy korun).

Čína podporuje cíl dokončit katarské kolo do roku 2010, jak se na tom dohodli světoví lídři. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming však již dříve uvedl, že to bude obtížné, pokud některé země budou chtít znovu otevřít témata, v nichž už dříve panovala shoda a která už byla v podstatě vyřešena a uzavřena.

Čínský ministr podle agentury Reuters zjevně narážel na Spojené státy, které tvrdí, že dosavadní přístup žádnou dohodu nezajistil. Proto je podle Washingtonu třeba jednání rozšířit a změnit přístup k jednotlivým otázkám.

Američané hlavně chtějí, aby velké rozvojové země jako Čína více otevřely své vlastní trhy. Tím by americká administrativa zároveň bodovala u svých domácích voličů. Dohoda o liberalizaci obchodu ale podle Čchena musí vyhovovat požadavkům rozvojových zemí, což byla i podmínka, když jednání před osmi lety začala.

Velkou nespokojenost s vývojem jednání dávají najevo pěstitelé bavlny v afrických zemích. Ministr obchodu Burkiny Faso Mamadou Sanou řekl, že afričtí producenti zváží právní kroky proti Spojeným státům, pokud Washington okamžitě nezruší subvence pro své pěstitele. Podle afrických zemí americké subvence škodí trhu. Sanou řekl, že není rozumné, aby africké země čekaly, než katarské kolo skončí, a teprve pak se domáhaly změn, které odstraní pokřivení trhu.

„Nemůžeme čekat věčně, protože celé naše bavlnářství by zmizelo. Pokud bychom se postavili proti Spojeným státům, bylo by to naše právo, nikoli výhrůžka. Jsme k tomu oprávněni a je to naprosto fair play,“ řekl Sanou.

WTO v listopadu rozhodla, že Brazílie může zavést obchodní sankce proti USA. Šlo o podobný případ ohledně amerických subvencí pěstitelům z USA.

Spojené státy jsou největším světovým vývozcem bavlny. K obchodu s bavlnou se na ministerské schůzce WTO vyjadřoval i ministr obchodu Jihoafrické republiky Rob Davies. Washington by podle něj měl uzákonit snížení subvencí pro pěstitele z USA ještě dříve, než skončí zbývající část rozhovorů v rámci katarského kola.

„To by bylo poctivé a spravedlivé. Situace pěstitelů bavlny na západě Afriky je zoufalá, to je realita. A s nástupem krize se ještě zhoršila,“ řekl Davies.

Katarské kolo rozhovorů bylo zahájeno v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být už dávno uzavřeno. Neustálé spory a odlišné požadavky klíčových zemí ale způsobily, že jednání se značně protahují. Ministerská konference, kterou nyní hostí sídlo WTO, se naposledy konala v prosinci 2005.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!