Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rozvojovým zemím genetika pomůže

Česko

Geneticky modifikované plodiny nejsou všelékem na potravinovou krizi, říká v rozhovoru LN biolog Jaroslav Petr.

* LN Jaké vlastnosti mají geneticky pozměněné plodiny navíc oproti tradičním plodinám?

Plodiny první generace, které se pěstují už déle než 10 let, jsou například odolné k hmyzím škůdcům a k chorobám. Vzdorují herbicidům, což dovoluje účinnější boj s plevely. To znamená i méně výjezdů do porostů a nižší spotřebu pohonných hmot. V rozvojových zemích najdou uplatnění plodiny, které jsou odolnější k suchu nebo k zasolení půdy. Rostliny dalších generací jsou výhodné i pro spotřebitele. Obsahují například více životně důležitých vitamínů, které chybí ve stravě mnoha obyvatel třetího světa.

* LN Jaké jsou ekonomické výhody a nevýhody těchto plodin?

Nevýhodou je dražší osivo. Problém může být rovněž s odbytem, protože na některých trzích narážejí potraviny z geneticky upravených plodin na obchodní bariéry. Celková ekonomická bilance pěstování těchto plodin je pozitivní jak v ekonomicky rozvinutých tak i v rozvojových zemích. Například španělští pěstitelé geneticky modifikované kukuřice získávají ve srovnání s ostatními zemědělci na jeden hektar zisk vyšší až o 135 euro.

* LN Můžou geneticky modifikované plodiny vyřešit potravinovou krizi?

Tyto plodiny mohou významně přispět k řešení potravinové krize, a to hlavně v rozvojových zemích. Rozhodně však nejsou všelékem na tento problém.

Autor: