Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitelství dálnic dalo 1,2 milionu za rychlé zápisy. Šlo o úplatky?

Napojení nově dostavěné části pražského okruhu na dálnici D1 na leteckém snímku  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napojení nově dostavěné části pražského okruhu na dálnici D1 na leteckém snímku | foto: ČTK

PRAHA Oficiálně se za tu službu na katastrálních úřadech neplatí. Ředitelství silnic a dálnic ovšem zaplatilo. Vypsalo tendry a dalo celkem 1,2 milionu korun za to, že někdo urychlí zápis geometrických plánů. Jestli se procedura zrychlila, ovšem není jasné.

Milionu korun na zrychlení si všimli auditoři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kteří prověřovali stavbu silničního okruhu kolem Prahy. 

"Ředitelství silnic a dálnic nedoložilo nezbytnost realizace šesti veřejných zakázek na urychlení zápisů geometrických plánů u katastrálních úřadů v celkové ceně 1,2 milionu korun," píše ve zprávě NKÚ. A co víc: šéfové silničářů nedokázali ani vysvětlit, jak přesně  se zápisy urychlily. "Z dokladů předložených ředitelstvím nebylo možno posoudit vliv těchto zakázek na zkrácení doby zápisů geometrických plánů," stojí v auditu.

Kontrolor: Legálně to urychlit nemohli

Stačí přitom jeden telefonát na katastrální úřad a je zřejmé, že - pokud někdo urychloval zápisy - určitě za ně oficiálně neplatit. Za zmíněný úkon si katastrální úřady neúčtují ani korunu. "Žádný poplatek na to stanovený není. Řeší se to pouze připsáním žádosti, že se na to spěchá," řekla serveru Lidovky.cz operátorka informační linky katastrálního úřadu. 

ČTĚTE TAKÉ:


Nabízejí se tedy jen dvě varianty: buď si někdo vzal sta tisíce pouze za to, že vyplnil oficiální žádost o zrychlení, anebo šly peníze na úplatky.  "Osobně si neumím představit, jak může někdo legálně ty zápisy urychlit," reagoval pro server Lidovky.cz Jiří Adámek, člen kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, jenž měl audit na starosti.

Ředitelství silnic v pozici mrtvého brouka

Serveru Lidovky.cz se pokoušel získat vysvětlení přímo od kritizovaného ředitelství. Bezvýsledně. "Oficiálně jsme žádnou zprávu NKÚ nedostali, ani ji neznáme," tvrdila v pondělí mluvčí Martina Vápeníková. Stejně jako všechny kontrolované instituce však správce silnic a dálnic mohli zprávu připomínkovat.

Podle NKÚ utratilo ředitelství za okruh miliardy korun navíc třeba kvůli změnám při realizaci staveb, nárůstu ceny kvůli vícepracem nebo výkupu pozemků pro křížení s dálnicí D1. Kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby proto úřad podal trestní oznámení.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...