Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ručil generální sekretář TOP 09 bytem za úvěr pro stranu? Pitomost, reaguje Kalousek

Česko

  6:00
Praha - Předvolební kampaň je pro pokladny politických stran velká zátěž. Pokud nejsou dárci štědří a strany mají hluboko do kapsy, musí si pro peníze dojít do banky. Generální sekretář TOP 09 Pavel Severa kvůli tomu udělal v červnu ještě jednu, méně obvyklou zastávku – na policii.

Pavel Severa. foto: TOP 09Reprofoto

Tam měl podle dokumentů, s nimiž měly LN možnost se seznámit, říci kriminalistům, že plánoval za úvěr pro TOP 09 ručit vinohradským bytem své tchyně. Ten je předmětem soudního sporu. Právě proto chtěl Severa o akci policisty vyrozumět.

Stalo se to v rámci vyšetřování trestního oznámení, které na Severu podala vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi. Podle ní Severa podvodně vylákal na jejím zesnulém muži podpisy pod směnkami, přičemž jedna se týkala vinohradského bytu.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek takový postup razantně odmítl. „Je pitomost, že by někdo ručil svým osobním majetkem za půjčku straně. Nic takového se nestalo,“ řekl LN Kalousek.

Skutečně se to nestalo, protože o byt se – mimo jiné – Severova tchyně pře v soukromoprávním sporu a soud zakázal, aby se s nemovitostí disponovalo, dokud nebude verdikt. Ale do policejního záznamu na pardubické kriminálce Severa uvedl, že takový záměr měl. Z dokumentů vyplývá, že vyšetřovatelům sdělil následující: část peněz na kampaň si TOP 09 bude muset opatřit úvěrem. A protože prý vedení strany nemá nemovitosti, chce k jištění půjčky použít právě byt své tchyně.

Jak LN informovaly, kriminalistům měl Severa údajně vysvětlit, že o úvěru se teprve uvažuje a že konkrétní kroky ještě neprovedl. Důvod, proč se sekretář na policii vypravil, byl tedy preventivní.

Proč chtěl sekretář ručit za stranickou půjčku soukromým bytem, když je to i podle Kalouska „pitomost“, Severa nevysvětlil. „Z obsahu prvního článku o své osobě dovozuji, že již moje odpovědi na své otázky neočekáváte, a váš e-mail tedy odkládám jako vyřízený,“ sdělil pouze.

Mohlo by vás zajímat