Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Rudé“ město ohrožuje síla Svobodných

Česko

VÍDEŇ Vídeňané budou v neděli volit stočlenný zemský parlament a rozhodnou o podobě příští vídeňské vlády. Podle průzkumů se zdá, že by sociální demokraté (SPÖ) podruhé v poválečné historii mohli přijít o svou absolutní většinu.

Pozici naopak posílila populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Jí by teď dala hlas zhruba pětina vídeňských voličů.

Rakouská metropole je samostatnou spolkovou zemí s 1,7 milionu obyvatel. Město patří podle průzkumů k místům s nejlepšími životními podmínkami na světě, Vídeň se umísťuje pravidelně v čele globálních anket na toto téma. O budoucím vedení metropole bude rozhodovat 1,14 milionu voličů, volební hranice je už od šestnácti let.

Vídeň si vysloužila přízvisko „rudá“. Socialisté mají ve stočlenném zemském sněmu 55 křesel. O absolutní většinu přišli v poválečné historii zatím jen na jedno volební období, a to v roce 1996. Starostou a současně i předsedou zemské vlády je už šestnáct let sociální demokrat Michael Häupl. Ten by nadvládu SPÖ v metropoli rád dál udržel. Na předvolebních billboardech a v televizních spotech se snaží voliče přesvědčit heslem „Teď jde o Vídeň“. V průzkumech strana ale končí pod hranicí absolutní většiny.

Populisté z FPÖ si motto socialistů upravili – jde jim o Vídeňany. Šéf strany Heinz-Christian Strache v kampani hraje na xenofobní strunu. Při posledních vídeňských volbách dostala FPÖ 15 procent hlasů. Podle průzkumů by ji nyní podpořilo zhruba 21 procent voličů. Byla by tak druhou nejsilnější stranou na vídeňské politické scéně.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...