130 let

Rudisha má na pokoření hranice 1:40

Česko

PRAHA Po éře Wilsona Kipketera přichází na atletické půlce aneb trati 800 metrů zřejmě takřka nezvratně epocha Davida Rudishy.

Společného mají mnohé. Především se oba narodili a vyrůstali v Keni, tedy zemi chrlící vytrvalecké hvězdy přirozenou cestou, snad až jaksi samovolně.

Kipketer zvládl před třinácti léty své tři světové rekordy během necelých sedmi týdnů, přičemž Rudisha, jinak též člen kmene Maasai, má nakročeno na podobný kvapíkový scénář snů.

Své dva světové rekordy stihl v průběhu pouhých osmi dnů a ten poslední stlačil v neděli v italském Rieti o dalších osm setin dolů na hodnotu 1:41,01. Na malém stadionku, kde padl už osmý světový rekord. A k tomu ještě se Kipketer narodil 12. prosince, zatímco Rudisha 17. prosince. Oba jsou tedy zrozeni ve znamení Střelce.

Dar od boha Jarmila Kratochvílová, jejíž světový rekord na trati 800 metrů (1:53,28) přežil již 27 let, sice Rudishovi vzdává hold, ale zároveň zvedá varovně prst.

„Rudisha má určitě hodně natrénováno, ale dost toho dostal i od boha,“ ví moc dobře. „Jeho úspěchy zcela jistě souvisejí třeba i se způsobem života od mládí ve vysokohorském prostředí. Teď ale bude nejdůležitější, aby slávu ve svém věku pouhých 21 let ustál. Protože už se kolem něj určitě roztáčí kolotoč manažerů a peněz...“

Pakliže by si vzal příklad ze svého předchůdce Kipketera, jenž ve svém nejslavnějším období závodil za Dánsko, špatně by nejspíš nedopadl. „Wilson býval nesmírně skromný a chytrý chlapík, který svoji eleganci dokázal přenést i do běhu,“ chválí ho Kratochvílová. „Naposledy jsem se s ním setkala u příležitosti jubilea 25 let od mého světového rekordu...“

Připomene ale i opačný případ nezvládnutého oslnění z úspěchu.

Příklad pro všechny - Pamela Jelimová. Keňská vytrvalkyně, sápavší se předloni ve svých devatenácti letech i po světovém rekordu Kratochvílové. Zastavila se od něho 73 setin a pak zhasla.

„Stačila ještě vyhrát olympiádu v Pekingu a najednou nevěděla, kolikátá bije. I já bych se možná z těch jejích peněz zbláznila, a teď si představte, že je přiveze do Keni... Myslela jsem si, že svěťák jednou zaběhne, ale situaci neukočírovala...“ Rudisha by ale mohl být jiný typ. Vždyť jeho otec Daniel na mexické olympiádě pomohl keňské štafetě na 4x400 metrů v roce 1968 ke stříbru, takže na synáčka jistě dohlédne. Kratochvílová si dokonce myslí, že vzhledem ke svému mládí by se Rudisha mohl jako první muž na planetě reálně pokusit i o magickou hranici 1:40.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás